Nepochopiteľný príbeh boja Taiwanu s koronou

Pred pár dňami som telefonoval so šéfom zastúpenia Taiwanu pri Európskej únii. Príbeh, ako Taiwan zvládol koronu, je sám o sebe fascinujúci - a dnes prišla jeho pointa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Taiwan postupoval proti vírusu rázne a rýchlo.
Taiwan postupoval proti vírusu rázne a rýchlo. (zdroj: Sam Yeh / AFP)

Taiwan leží iba 100 kilometrov od Číny. Napriek blízkosti a intenzívnemu kontaktu s kontinentom však demokratická vláda v Taipei udržala počet infikovaných a obetí na minime (cca 300 a 5). Pritom nemusela krajinu vôbec “vypnúť”.

Veľkú rolu zohrala dátová analytika, tracking potenciálne infikovaných ľudí cez mobil, všadeprítomné meranie teploty na letiskách a verejných priestoroch, a samozrejme masívne testovanie (Taiwan patrí ku svetovej špičke vo vývoji diagnostických testov proti korone). Plus kvalitné verejné zdravotnícvo a sociálny štát: každý Taiwanec v karanténe dostal napríklad preplatené jedlo či ubytovanie na 14 dní.

To, čo významne odlíšilo Taiwan od zvyšku sveta, bola rýchlosť reakcie. Taiwanci si dobre pamätali epidémiu SARS z roku 2003, ktorá ochromila ich ekonomiku. Celé týždne predtým, než Čína oficiálne priznala prenos vírusu medzi ľuďmi, už taiwanská vláda závádzala prísne lekárske kontroly a karantény pre pasažierov z Číny, masívne vyrábala a rozdávala svojim obyvateľom respirátory, a zakázala export zdravotníckeho materiálu. Do Wuhanu vyslali vlastný tím expertov, ktorý priniesol správy o prenose vírusu na čínskych zdravotníkov a o hroziacej epidémii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zablokovaný Čínou

Tu sa príbeh stáva nepochopiteľným. Taiwanskí zástupcovia už koncom decembra upozorňovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) na nový koronavírus, ale trvalo niekoľko týždňov, než bol COVID-19 oficiálne priznaný. V závere janáura WHO zvolala krízové zasadnutia. Pozvali všetky štáty, ktoré mali aspoň jedného infikovaného - okrem Taiwanu. Čína ho zablokovala.

Taiwan ako nečlen OSN samozrejme nie je ani členom WHO. Drvivá väčšina štátov sveta - vrátane Slovenska a EÚ - uznáva politiku jednotnej Číny. Zvykli ho však pozývať so štatútom pozorovateľa. Tentoraz nie: pritom expertíza a informácie Taiwanu mohli pomôcť celému svetu.

Taiwanskému diplomatovi som sľúbil, že budem v Európskom parlamente presadzovať, aby sme zaujali jasné stanovisko: Taiwan by mal byť súčasťou debát v rámci WHO.

Pointa na záver: dnes vyšla správa, že Taiwan, ktorý ani diplomaticky neuznávame ako štát, daruje Európskej únie 7 miliónov respirátorov, čo je asi trojnásobne viac, než EÚ oficiálne sľúbila čínska vláda v Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu