Populisti chcú dobyť Brusel – máme sa obávať?

Písmo: A- | A+

Vo voľbách do Európskeho parlamentu budeme stáť pred jasnou voľbou: medzi budúcnosťou v silnej Európe, alebo rôznymi odtieňmi katastrofy.

Stále veríme, že sa to nemôže stať. Sledujeme rast autoritárskeho populizmu naprieč Európou, ale vravíme si, že stále nemajú dostatočnú silu, aby celý európsky projekt zmietli. Ale už si nie sme úplne istí.

Obava z víťazstva populistických síl je ústrednou témou volieb do Európskeho parlamentu. Vieme, o koho ide: o Viktora Orbána v Maďarsku, Mattea Salviniho v Taliansku, vládnu PiS v Poľsku, o stranu Marine Le Penovej vo Francúzsku či AfD v Nemecku, rakúskych slobodných alebo švédskych demokratov. Na Slovensku je to okrem Kotlebu aj SNS, Sme Rodina, a bohužiaľ aj časti Smeru a SaS.

Vieme, čo bude ich agendou: vyvolávanie strachu z migrácie, z “diktátu Bruselu”, z údajnej straty národnej suverenity. Vidíme, že už dohadujú vzájomné spojenectvá, s cieľom dobyť Európsky parlament.

Čo vlastne hrozí? Vidím tri možné scenáre.

1. Paralýza. Nesúrodá zmes nacionalistov zrejme nedokáže zložiť stabilnú väčšinu v Európskom parlamente. Môžu však vytvoriť silnú menšinu, ktorá zablokuje jeho fungovanie. Legislatívne návrhy sa budú zadrhávať. Nastane problém s vymenovaním novej Európskej komisie. Skomplikuje sa obsadenie ďalších kľúčových postov v EÚ, ako predsedu Európskej Rady, ktorá združuje národné vlády, či guvernéra Európskej centrálnej banky. EÚ môžu čakať mesiace, ak nie roky, bezvládia a chaosu.

2. Temnejšia Európa. Dajme tomu, že sa v Bruseli dostanú populisti k moci, v Parlamente aj v Európskej Rade. Čo to bude znamenať? Premenu Európskej únie na niečo, čo popiera jej historický zmysel. Lebo EÚ nie je len obyčajnou alianciou štátov. Je spoločenstvom hodnôt: demokracie, slobody, ľudských práv, tolerancie, vzájomnej solidarity. Salvini, Orbán a spol. by ju pretvorili na svoj obraz: na neliberálnu Európu. Namiesto spolupráce a solidarity bude rozhodovať číra moc a národné záujmy silných štátov. Kľúčové rozhodnutia sa nebudú robiť spoločne, ale v menších skupinkách. Namiesto tolerancie nastúpi nenávisť k menšinám a cudzincom. Takáto Európa bude ľahkou korisťou ruských a čínskych záujmov.

3. Rozklad. Žiadna z populistických strán vám nepovie, že chce demontovať EÚ. Vedia, že ľudia by ich nezvolili, lebo väčšina európskych občanov Úniu chce. Lenže ak zvíťazia, presne tak to môže skončiť – rozkladom európskeho projektu. Protichodné národné egoizmy na seba nevyhnutne narazia. Nedohodnú sa na azyle a migrácií, tak rozpustia Schengen. Pohádajú sa kvôli pravidlám pracovného trhu, tak obmedzia slobodu pohybu pracovnej sily. Budú svojvoľne porušovať spoločné pravidlá Eurozóny, ktorá skončí v kríze. Ohlodajú kompetencie a rozpočet EÚ na kosť, aby zostalo viac moci v ich rukách. A potom niektorá veľká krajina vedená populistami demonštratívne odíde. A domino sa bude rúcať ďalej.

Čo to znamená pre Slovensko?

Každý z týchto scenárov je pre Slovensko nevýhodný. A nebezpečný. Slovensko má šancu na úspešnú budúcnosť iba ako súčasť silnej a jednotnej Európy. Ak v Európe opäť prevládne národný princíp nad solidaritou, Slovensko ako relatívne malá krajina bude (opäť) vydané napospas veľmocenskej hre. Naši euroskeptici budú samozrejme hovoriť, že konečne sme suverénni. V skutočnosti to bude moment, keď o suverenitu definitívne prídeme. Ak by naozaj došlo k štiepeniu a rozpadu EÚ, geografia aj dejiny nám napovedajú, že (opäť) skončíme na tej menej šťastnej strane: v ruskej sfére vplyvu.

Ako tomu čeliť?

Uvedené scenáre sa stále nemusia naplniť. Je to stále v našich rukách. Proti silám deštrukcie stoja v celej Európe strany a hnutia, ktoré chcú EÚ brániť a posunúť vpred. U nás medzi ne patrí Progresívne Slovensko ako člen liberálnej frakcie ALDE.

Prvým krokom je hovoriť o EÚ pravdu. Pretože Únia nie je “diktát Bruselu”. Európska únia sme my - je to náš prirodzený životný priestor, v rámci ktorého je Slovensko bohatšie, slobodnejšie a bezpečnejšie, než bolo kedykoľvek v našich dejinách.

Druhým krokom je predstaviť pozitívnu víziu Európskej únie - ako hybnej sily progresu.

Európskej únie, ktorá bude zárukou demokracie a spravodlivosti pre všetkých svojich občanov: napríklad aj tým, že dostane právomoc vyšetrovať mafiánske praktiky či trestať porušovanie demokracie v členských štátoch. Únie, ktorá ochráni občanov pred krízami, terorizmom či agresívnym Ruskom: aj vďaka rýchlejšiemu rozhodovaniu v zahraničnej a bezpečnostnej politike, bez práva veta. Únie, ktorá je svetovým lídrom v inováciach a zelenej ekonomike budúcnosti.

Ale aj Únie, ktorá tlačí na zvyšovanie životnej úrovne a platov, aby krajiny ako Slovensko neostali len večnými “chudobnými príbuznými”: aby každý Európan, či je to hipster z Berlína alebo slobodná matka z Veľkého Krtíša, dostal reálnu príležitosť na európsku kvalitu života.

25. mája 2019 budeme stáť pred voľbou medzi deštrukciou a budúcnosťou, medzi strachom a sebavedomím. Preto je dôležité prísť k voľbám do Európskeho parlamentu. Toto kľúčové rozhodnutie nesmieme prenechať tým, čo chcú Európsku úniu oslabiť a zničiť.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu.

Skryť Zatvoriť reklamu