Prečo kandidujem do Európskeho parlamentu

Čakajú nás osudové voľby. Po nich bude jasné, či Európa smeruje k rozkladu, alebo získa novú energiu. Od toho závisí aj budúcnosť Slovenska. Takže preto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Budem kandidovať do Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko. Dôvodov je viacero, ale jeden je zásadný. Chcem žiť v slobodnej, silnej a demokratickej Európe. A urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby Slovensko bolo jej plnohodnotnou súčasťou.

V týchto dvoch vetách je koncentrované všetko moje poznanie, životná skúsenosť, ale aj záväzok, ktorý si odnášam z rodinnej tradície boja za slobodu.

Budúcnosť dnes vyzerá všelijak. Svet čelí chaosu, násiliu a nestabilite. Sťahujú sa mračná, priestor slobody sa zužuje. Ľudia strácajú nádej, že existuje lepšia budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja nie. Dôvodom je práve Európska únia. Náš kontinent bol zdrojom tých najväčších zverstiev. Ale zároveň dal vzniknúť najlepšiemu politickému projektu v ľudských dejinách.

Vo svete národného egoizmu je EÚ príkladom, akú ohromnú silu má vzájomná spolupráca a solidarita. Uprostred konfliktov a násilia je EÚ garantom mieru a stability. Vo svete cynizmu a diktatúr zostáva EÚ priestorom demokracie a ľudských práv. Vo svete bez budúcnosti je EÚ miestom nádeje, kde si vieme – ako Slováci, ako Európania – predstaviť lepšiu budúcnosť. Bezpečnejšiu, slobodnejšiu, spravodlivejšiu.

To je budúcnosť, o ktorú pôjde v májových voľbách. Oni nám ju chcú ukradnúť. Populisti ako Orbán, Salvini či Danko cieľavedome pracujú na tom, aby oslabili a nakoniec aj zničili európsky projekt. Oháňajú sa suverenitou a národnou identitou, ale majú jediný cieľ: odstrániť prekážku, ktorá im bráni uchvátiť moc.

SkryťVypnúť reklamu

Je mnoho spôsobov, ako tejto hrozbe čeliť. Ja som si zvolil cestu politického pôsobenia a kandidatúru do Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko. Ako plnoprávny člen ALDE sme pevnou súčasťou európskeho liberálneho prúdu. Sme to my, kto tvorí hlavnú protiváhu populistom. Sme hnutie s ambíciou meniť Slovensko aj Európsku úniu - lebo slovenská politika je európska!

Obrázok blogu

Preto je dôležité, aby aj domácu diskusiu o EÚ tvorili poslanci Európskeho parlamentu, ktorí významu Únie veria a rozumejú - nielen tí, ktorí na ňu populisticky nadávajú.

Pre mňa to bude životná výzva, ale verím, že som pripravený. Mám za sebou PhD z anglického Oxfordu, akademickú dráhu, praktickú skúsenosť z Európskeho parlamentu aj z národnej diplomacie, kde som pôsobil ako poradca českého ministra zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Ale najmä: nie som v tom sám. Do volieb ide Progresívne Slovensko s najlepším tímom, so Zorou Jaurovou, Martinom Hojsíkom a ďalšími silnými kandidátkami a kandidátmi. Máme za sebou stovky talentovaných členov po celom Slovensku. Naše hodnoty zdieľajú státisíce Slovákov, pre ktorých je zjednotená Európa prirodzeným domovom. Ľudí, ktorí v Európe vidia svoju budúcnosť a nenechajú si ju vziať. Ich chcem zastupovať.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  23x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu