Srdečné pozdravy z Ruska

Päť faktov, ktoré Putinovi kazia starostlivo budovaný imidž nezištného záchrancu Európy pred pandémiou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Obrázok blogu
(zdroj: Fotografia: Mandel Ngan/AFP; Grafika: vlastné)

Možno si spomínate na virálne videá, v ktorých Taliani spievajú ruskú hymnu a vešajú na domy ruské vlajky. Vytvorili obraz všemocného ruského štátu, ktorý je sám imúnny voči pandémii, a nezištne zachraňuje Európu. No fakty, ktoré dnes vychádzajú na povrch, sú zdrvujúce:

1. Zhruba 80 percent zdravotníckeho materiálu, ktoré Rusko do Talianska dopravilo, označili zdroje z prostredia talianskej vlády za "nepoužiteľné alebo zbytočné" (informáciu zverejnil denník La Stampa, a talianska vláda ju oficiálne nepoprela).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Medzi špecialistami, ktorých Moskva vyslala do Talianska, sa akoby “náhodou" ocitli aj agenti vojenskej rozviedky GRU. Veliteľom chemickej a biologickej jednotky je generál Sergej Kikot, známy z ruskej operácie v Sýrii, kde šíril dezinformácie o tom, že Assadove chemické útoky boli nafingované.

3. Podozrenie, že Moskva pod rúškom pomoci Taliansku rozbehla spravodajskú operáciu, posilnil aj zbytočný transport ruského konvoja z Ríma do Bergama. Kedže priamo v okolí Bergama je plno vhodnejších letísk, 600 kilometrový presun dáva zmysel najmä ako logistické cvičenie ruskej armády na území NATO.

4. Kým Putinov režim rozohrával geopolitické hry, zúfalo podcenil prípravu na koronu v samotnom Rusku. To sa rýchlo stáva novým masívnym ohniskom pandémie. Čína už oficiálne ohlásila, že dnes považuje Rusko za najnebezpečnejší zdroj nákazy. Primátor Moskvy či predstavitelia ostatných miest a regiónov prijímajú kvôli neschopnosti Kremľa vlastné krízové opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

5. Oficiálne štatistiky ukazujú dramaticky stúpajúcu krivku nakazených. Každý deň prinesie historicky najväčší nárast (dnes o 2700 prípadov na celkových 21 tisíc). O skutočnom rozsahu epimédie v Rusku však vypovedá aj fakt, že oproti minulému roku narástol - až o 37 percent - výskyt zápalu pľúc. V realite môže ísť o pacientov COVID-19.

Veľmi dúfam, že Rusom sa podarí dostať epidémiu pod kontrolu. Ako europoslanec budem za to, aby EÚ bola pripravená Rusku pomôcť v boji s koronou. Osobne mám Rusko a Rusov rád, roky som študoval ruštinu, ruskú kultúru a dejiny. O to viac ma bolí, že Rusi sú opäť raz obeťami vlastného režimu, ktorý nemá záujem ani silu ochrániť ich zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

No a ako to bolo s tými virálnymi videami... Vyšlo najavo, že ruskú hymnu nikto reálne nespieval, ale v dvoch videách hrala z rádia (v jednom videu ju pustila ruská novinárka v Taliansku, v druhom zase odborárska organizácia s fašistickými koreňmi a väzbami na Kremeľ). A na ikonicky zdieľanom videu s ruskou vlajkou je jeden taliansky inžinier, notoricky známy svojim obdivom Putina.

Ale to asi už nikoho neprekvapí.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu