Výnimočná zostava

Písmo: A- | A+

Čo je najväčšia hodnota volebnej koalície Progresívneho Slovenska a Spolu? Nie politika. Pre mňa je to tých trinásť ľudí, s ktorými môžem byť v jednom tíme

Už mesiac sme v jednej partii - v jednej volebnej koalícií. Progresívne Slovensko a SPOLU sú aj naďalej dve samostatné strany. Chceme však posunúť Slovensko vpred a preto sme pripravili spoločnú kandidátku do eurovolieb. To je politická rovina celého projektu. 

Život v dvojkoalícií je však viac než len politická spolupráca dvoch subjektov. Prináša plno nových vzťahoch, vzájomného spoznávania a spoločných porád. A plno interných vtipov, narážajúcich na predchádzajúce obdobie konkurencie :-)

Už mesiac spolu  spoločne (to je jeden z tých častejších :-)) robíme na programe a kampani do eurovolieb. A čím bližšie spoznávam ľudí z našej spoločnej európskej kandidátky, tým silnejšie si uvedomujem, aký je to výnimočný tím. 

Partneri, ktorí inšpirujú

Z tohto mám v živote veľké šťastie. V rozhodujúcich momentoch som sa vždy ocitol medzi ľuďmi, ktorí ma inšpirovali a posúvali ďalej.

Ako šestnásťročný študent som prišiel na zahraničné oddelenie denníka SME, že chcem pomáhať s prekladmi zo zahraničných agentúr. Dopadlo to tak, že novinárčine ma naučil Matúš Kostolný, vtedy mladý redaktor, dnes človek, ktorý formuje podobu slovenskej žurnalistiky. O dva roky som sa presunul na domáce spravodajstvo – a prvý článok sme písali spoločne s Monikou Tódovou, dnes legendou našej investigatívnej žurnalistiky. Keď som začal písať pre Financial Times, mojim mentorom bol neskorší editor Bob Anderson.

Po dvadsiatke som sa ocitol v Oxforde. Bol som najmladší v ročníku a moji spolužiaci prišli z Harvardu či Yale. Teraz sú z nich uznávané profesorky, bankári, poradcovia premiérov. Jeden z nich sedel vo vedení Facebooku. Môcť s nimi každý deň diskutovať - a mať v nich konkurentov, ktorých latku nechcete podliezať - bolo šťastím. 

V Prahe to bolo podobné. Do kabinetu českého ministra zahraničia som prišiel zvonku, navyše Slovák. Spolupráca so silnou generáciou českých diplomatov ma nesmierne posúvala. Rovnako na Ústave medzinárodných vzťahov - mať za kolegu napríklad Marka Galleotiho, top svetového experta na ruskú bezpečnostnú politiku, bol dar.

Trinásť výnimočných ľudí

Teraz, v slovenskej politike, opäť mám to šťastie. Kandidátka Progresívne Slovensko-SPOLU je personálne najsilnejšia, akú kedy slovenské politické strany do europarlamentu postavili. 

Obrázok blogu

Vlado Bilčík patrí k najlepším znalcom európskej politiky na Slovensku. Okrem aktívneho učenia na Univerzite Komenského je už päť rokov odborným garantom diskusného projektu Café Európa. Málokto dokáže o kľúčových európskych témach - od Brexitu cez bezpečnosť po migráciu - uvažovať a hovoriť s väčším prehľadom ako Vlado. 

Simona Petrík je poslankyňa, ktorá v parlamente neúnavne bojuje za práva žien a matiek. Bola by výbornou ambasádorkou žien v Európskom parlamente, ktorú bude počuť aj doma na Slovensku. Taktiež viac ako desaťročie úspešné podnikala a pôsobila v mnohých neziskových organizáciách, ktoré sa venujú mladým rodinám.

Zora Jaurová je výraznou osobnosťou slovenského kultúrneho a intelektuálneho života. Bola umeleckou riaditeľkou a spoluautorkou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je profesionálnou producentkou,j dramaturgičkou a expertkou na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel. 

Pavol Macko bol najvyššie postaveným Slovákom v NATO. Je jedným z mála skutočne "západných" slovenských generálov. Riadil mnoho misií, velil napríklad celému operačnému štábu NATO pre Afganistan.

Martin Hojsík je popredným environmentálnym aktivistom a expertom. Ochranu našej planéty už presadzoval národnom aj Európskom parlamente, ale aj na pôde OSN. Pomáhal meniť globálne politiky korporácií ako Apple, Nike, Adidas, H&M, Samsung alebo Dell, ako aj zákony na Slovensku, v EÚ únii a v Číne. 

Michal Wiezik je človek, ktorý rozumie ochrane životného prostredia ako málokto. Vedec, ekológ a univerzitný učiteľ. Pripravoval ochranu Karpatských bukových pralesov pod záštitou UNESCO a v súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. 

Ondrej Prostredník je nielen teológ a významná mravná a intelektuálna autorita v slovenskom verejnom priestore. V 2017 mu cirkev odobrala právo učiť teológiu, keď sa vehementne postavil za práva LGBT komunity. Tvrdí, že nepriateľský postoj v cirkvi nie je ani zďaleka univerzálny, no hlas ľudí ako on žiaľ býva potlačovaný.

Tomas Dentico - Zarecky je úspešný právnik s európskym presahom. Počas svojej kariéry pracoval aj v Advokátskej kancelárii v Bruseli, kde analyzoval dopady vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Problematiku teda pozná detailne. Vo svojej agende sa venuje zdieľanej ekonomike, digitalizácii a technologickej revolúcii všeobecne.

Lucia Kleštincová je jednou z tých mladých Sloveniek, ktorým sa podarilo presadiť v Bruseli. V Európskej komisii pracuje na opatreniach na podporu konkurencieschopnosti našich podnikov pomocou vzdelávania, reforme štátnej správy a verejného obstarávania. Zároveň koordinuje prípravy na odchod Veľkej Británie z EÚ.

Michal Liptaj je úspešným slovenským prokurátorom. Neochota mocných zavádzať zmysluplné zmeny ho priviedla k rozhodnutiu uplatniť sa na európskej úrovni. Bol právnikom na Európskom súde pre ľudské práva a v súčasnosti pôsobí na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu.

Emília Mesarošová je neúnavným hlasom slovenských opatrovateliek v Rakúsku, tejto veľkej a často prehliadanej skupiny našich emigrantov. V európskej agende sa venuje pomoci ženám pracujúcim v zahraničí, téme mladých rodín a ľuďom dlhodobo odkázaným na pomoc iných.

Dominik Hatiar sa ako 25-ročný môže stať najmladším slovenským europoslancom. Vyštudoval na prestížnej parížskej univerzite Sciences Po, pracovné skúsenosti získaval v kabinete podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu, stážoval aj na Stálej misii SR pri OSN a v Kancelárii prezidenta SR Andreja Kisku.

A napokon Jozef Mihál, ktorého ani netreba predstavovať. Bývalý minister práce, uznávaný expert na daňový a odvodový systém, a najskúsenejší politik z tejto partie. 

Sú všetky politické strany na Slovensku personálne vyprázdnené? Pozerajúc sa na našu spoločnú kandidátku, hľadám slovo, ktoré by vyjadrovalo opak – personálne „preplnená“? Možno. V každom prípade je pre mňa veľká česť, že môžem ako líder kandidátky viesť tento tím výnimočných ľudí do eurovolieb.

Skryť Zatvoriť reklamu