Zlyhala Európska únia? Vakcíny chýbajú aj po schválení AstraZeneca

Európska únia má problém - chýbajúce vakcíny. Politici vo veľkých štátoch na čele s Nemeckom vinia Európsku komisiu, že zle vyjednala zmluvy s výrobcami, a nechala sa predbehnúť Izraelom či Britániou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Slovenskí euroskeptici neskrývajú škodoradosť, že byrokratický moloch v Bruseli zlyhal. Majú pravdu? V skratke: z nemeckého pohľadu áno, zo slovenského nie.

Európska komisia v letných vyjednávaniach s výrobcami kládla dôraz na výhodnosť nákupu pre všetky svoje členské štáty. Tlačila cenu čo najnižšie. V zmluvách presadila, aby náklady za komplikácie pri očkovaní niesli farmafirmy, nie vlády. Briti, Izraelci či Američania na to išli úplne inak. Chceli byť prví v rade - za každú cenu. Táto stratégia sa im zatiaľ vyplácia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešná situácia

Celkovo EÚ zazmluvnila dostatok vakcín - 3.5 dávky na jedného obyvateľa. To je porovnateľné napríklad s Amerikou (3.7). Lenže viaceré z nich stále čakajú na schválenie (napr. Janssen a Sanofi). Vakcína od firmy AstraZeneca, ktorá v lete vyzerala najsľubnejšie, sa medzitým dostala do problémov, a povolenie od Európskej liekovej agentúry dostala až dnes.

Do toho prišli výpadky výroby vo firmách Pfizer/BioNTech, Moderna aj spomínanej AstraZeneca. Výpadky poškodia najmä zákazníkov v EÚ, kedže sme neboli “prví v rade”. Preto EÚ dnes pristúpila k radikálnemu a kontroverznému kroku: obmedzeniu vývozu vakcín, výrobených na území EÚ, kým nebudú naplnené zmluvné požiadavky EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Spätne môžeme kritizovať Európsku komisiu, že mala byť v lete rýchlejšia, alebo mala menej dôverovať firme AstraZeneca (ktorá navyše porušuje kontrakt). To je legitímna výhrada - z pohľadu Berlína.

Keby nemecká vláda konala na vlastnú päsť mimo EÚ, na globálnom trhu by sa určite presadila a dnes by možno boli Nemci v očkovaní na úrovni Britov. Nehovoriac o tom, že BioNTech je nemecká firma. Preto rozumiem frustrácií tamojších politikov: spoločne organizovaný nákup v rámci EÚ naozaj Nemecko zabrzdil.

Slovenská realita

Nič z toho však neplatí pre Slovensko. Ak by sa neobstarávalo centrálne a vlády EÚ by si navzájom konkurovali v boji o kontrakty, ako menší štát s menšími zdrojmi by Slovensko ťahalo za kratší koniec.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovoriac o tom, že slovenské úrady sa týždne nevedeli dohodnúť ani len na tom, ako nakúpiť antigénové testy. Je teda pravdepodobné, že by sme vakcíny získali neskôr, drahšie, za horších podmienok. Porovnanie Slovenska s Izraelom či Veľkou Britániou jednoducho neobstojí.

To je paradox. Môžeme doma nadávať na EÚ, že je pomalým a ťažkopádnym strojom, ale je dobré si uvedomiť, že sú momenty, keď tento stroj pracuje najviac pre malé štáty ako Slovensko.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  92x

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady SR. Som presvedčený, že politika na Slovensku sa dá robiť inak. Odborne, dôrazne, no zároveň slušne a normálne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu