(Ne)výhody modernej doby

Písmo: A- | A+

Kedysi sa ľudia vedeli rozprávať o všetkom a osobne, dnes je to už vzácne.

Boli časy, keď ľudia spolu komunikovali o všetkom a pri rôznych príležitostiach. Neexistoval jeden jediný večer, kedy by sa ľudia nestretli pri poháriku vína alebo pri kartách a nepreberali spolu udalosti uplynulého dňa. Bolo úplne normálne, že sa celá rodina na konci dňa stretla a popri tom, ako si vychutnávali dobré jedlo alebo dobrý nápoj preberali, čo zažili cez deň, ako sa im darilo, koho stretli, kto ich potešil alebo nahneval. Neexistovala moderná technika. Neboli počítače, nebol internet, neboli sociálne siete, mobily plnili len základné funkcie alebo neboli vôbec. A nikomu to nechýbalo. Všetci boli šťastní, mali na seba čas. Nebola taká uponáhľaná doba plná stresu a nervozity. Bola voľnosť, nikto sa nehnal za financiami, každý sa vedel uskromniť. Staré dobré časy.

Staré dobré časy, stará dobrá minulosť. Dnes niečo také, ako som spomínala je už v máloktorých rodinách. Dnes sa každý ponáhľa, každý je nervózny, peniaze sú viac ako zdravie, viac ako všetko a všetci okolo nás. Zábavou pre dnešných ľudí je elektronická neosobná komunikácia, hlúpe bulvárne články, ktoré riešia samé "dôležité" veci alebo opíjanie sa do nemoty či užívanie drog. Zabudla som spomenúť vykrádanie obyčajných ľudí a týranie zvierat.

Veľakrát vidieť v kaviarňach či v reštauráciách ľudí, ktorí sedia vedľa seba a nevedia sa normálne ani porozprávať. Miesto toho si posielajú správy na facebooku alebo na podobnej stránke, akoby boli od seba vzdialení dlhé kilometre. To je na hlavu postavené. Ale nikto si to neuvedomuje. A keď aj prehodia pár slov, aby sa nepovedalo, točia sa iba okolo nezmyselných tém ako napríklad, kto má akú "selfie" (nenávidím ten výraz, sme predsa na Slovensku!!) alebo kto komu okomentoval príspevok. No zamyslite sa nad sebou, ľudia moji. Kam toto speje?

Najhoršie na tom všetkom je to, že normálny človek dnes už takmer nič neznamená, ba dokonca je na srandu králikov ako sa hovorí. Je to smutné.

No nechcem byť len zlá, elektronika nám veľa vecí uľahčuje. Nemusíme s každou hlúposťou utekať na poštu, stačí poslať mail a je po probléme, nemusíme chodiť do banky, zaplatíme účty z pohodlia domova. Tiež je dobré, že cez internet sa dá objednať dnes už všetko a z celého sveta. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, len treba vedieť odkiaľ pokiaľ je to únosné a kedy je už najvyšší čas sa zamyslieť nad sebou.

Skryť Zatvoriť reklamu