Dnes som sa rozhodla, že vám priblížim fenomén zvaný Aurora Borealis či Polárna žiara. Všetky informácie mám z prečítaných článkov či pozretých videí, no najmä z "praxe" a od priatel'a, ktorý je týmto javom priam posadnutý a tiež zhodou okolností tu v Nórsku začal pracovat' ako sprievodca nočných výletov zameraných práve na Auróru. Taktiež všetky fotky použité v článku sú naše.

Vikingovia verili, že Auróra reprezentovala most do Valhally, kde hlavný boh Odin čakal na svojich padlých bojovníkov. Valhalla bola miestom, kde Odin "žil" a pripravoval sa na koniec, resp. obnovu sveta. Preto úmrtie v každom pozemskom boji bolo považované za čest'.
Niektoré legendy tvrdia, že polárna žiara bola dych odvážnych bojovníkov, ktorí opustili tento svet v boji.
Saamovia ( najstaršia etnická skupina v Škandinávii ) sa polárnej žiary báli a mali pred ñou obrovský rešpekt. Verili, že prináša nešt'astie rozprávat' či pískat' "pod" polárnou žiarou. Sama som spoznala jednu staršou pani, ktorá patrí k Saamom. Vraj jej ako malej zakázali pískat', ked' sa Auróra objavila na oblohe, inak vzbudí jej pozornost' a odsekne jej hlavu. Čo myslíte, že diet'a spraví ako prvé, ked' mu poviete "nemôžeš"? :) Začala pískat' o sto-šest', ale o hlavu neprišla. No bála sa, ako asi nikdy pred tým. Preto Saamovia zvykli ostat' radšej doma, ak sa Auróra pohybovala po nebesiach.

Fíni volajú polárnu žiaru revontulet, čo doslovne znamená "ohnivá líška". Práve táto líška mala behat' v oblakoch tak rýchlo, že ich mohutné chvosty oprašovali hory a vytvorili tak iskry, ktoré osvetl'ovali celú oblohu.
Na Islande verili, že polárna žiara upokojuje bolesti tehotných žien. Tieto ženy sa ale nesmeli pozriet' priamo na Auróru, pretože by sa ich diet'a narodilo so šikmými očami. V Grónsku sa povesti taktiež spájali s počatím, ale boli trochu strašidelnejšie. L'udia medzi sebou vraveli, že žiara predstavuje duchov nenarodených detí, ktoré tancujú po oblohe.

Existuje mnoho d'alších povestí a legiend, no my vieme, čo v skutočnosti polárna žiara je a čo ju spôsobuje.
Polárnu žiaru je možné (pri extrémne silnej aktivite, samozrejme) vidiet' i na miestach ako Honolulu či Singapur. Najčastejšie sa ale objavuje v arktickom kruhu pri Severnom póle. Na Južnom póle sa táto svetelná šou volá Aurora Australis.
Čo teda polárnu žiaru spôsobuje?
Za všetko môže slnko. Vel'mi skrátene - Polárna žiara vzniká, ked' častice vyžarované a nabité slnkom počas slnečného žiarenia preniknú magnetickým pol'om Zeme a zrážajú sa s atómami a molekulami v našej atmosfére. Toto spôsobuje malé, no nespočetné výboje svetla, ktoré tvoria našu krásnu Auróru.
Auróra nie je iba zelená. Jej farba závisí od typu "kolízie". Napríklad kolízia s kyslíkom tvorí okrem zelenej aj červenú žiaru. Dusík vytvára ružovkasté a fialové farby. Ja som mala možnost' zatial' vidiet' "iba" zelenú, ale taktiež mierne fialovú auróru, či dokonca bielu.

Tento jav je naozaj neopísatel'ný a z obrázkov to nikdy nebude také, ako v skutočnosti, no myslím si, že máme pár očarujúcich záberov. Najkrajšia mi príde polárna žiara, ktorá sa rýchlo pohybuje. Nikedy si len tak "stojí" na mieste, kl'udne i celú noc. Obloha tiež zohráva vel'kú úlohu. Ak je zamračené a aktivita nie je silná, pravdepodobne nič neuvidíte. Stalo sa nám, źe sme mali krásnu, "čistú" oblohu, no aktivita nestála za nič. Inokedy máme zamračené, no aktivita je taká silná, že čo len sa mráčik pohne, vidíme nádhernú svetelnú šou. Samozrejme, tých ukazovatel'ov je tu viac, napr. solárny vietor, hustota, KP index atd'......
Jedno je však isté. Čo vidíme je vždy unikát a nikdy nie také isté, ako pred tým. Aj ked' mne začne byt' zima už po pol hodine vonku, pri Auróre vydržím aj štyri hodiny mrazu. Niekedy aj dlhšie. Pretože tu si uvedomujem viac ako kedykol'ved pred tým, aká je príroda mocná a my l'udia "malí". Okrem toho, polárna žiara je vel'mi nevyspytatel'ná. Niekedy čakáme, vonku nádherná hviezdna obloha, aktivita úplne v poriadku, no "zelená dáma" nie a nie sa ukázat''. Tak sa teda rozhodneme po hodinách čakania odíst' a vtom "ona" začne tancovat' ↓ ... :)


