Zapadnút' s karavanom.

Písmo: A- | A+

Karavan je vozidlo slúžiace k rekreačným účelom alebo ako mobilné zázemie. No a ked' s takýmto objektom nemožno pohnút', zábava sa pomaly, ale iste končí.

Koncom augusta sa konečne začal náš dlho očakávaný výlet a dovolenka , i ked' sme neopustili krajinu, ktorá je pre nás druhým domovom. Rozhodli sme sa, že Nórsko je krajina plná krás prírody a domov by sme si karavanom íst, netrúfli (už nie je najmladší :D)..bola by ale škoda nevyužit' ho, ked'že sme si ho už pred rokom zaobstarali.Karavan je to naozaj zachovalý, čistučký a nám obom prirástol k srdcu ako doteraz žiaden iný voz. A tá vôña! Aby ste si to vedeli predstavit', pripájam foto :)

Obrázok blogu

V tomto článku som pôvodne chcela podrobne popísat' to, ako sme zapadli a ako sme to riešili, ale rozhodla som sa, že to bude skôr "oslava" tohto roztomilého autíčka a zároveñ upozornenia na to, čo všetko sa môže stat', ak žijete ( čo i len na pár dní či týžñov ) v karavane, mobilnom dome.

Č. 1:::VODA:::

V karavane je potrebné si kontrolovat' hladinu vody a pravidelne ju doplñat', aby ste nemuseli prerušit' umývanie riadov, či sprchu. Ak sa už bavíme o sprche, toto je najväčší dôvod, prečo mi bude l'úto ho raz predat'...je totiž vel'ké množstvo karavanov so sprchou, no málo takých, ktoré majú sprchu ODDELENÚ od toalety ( väčšina spršiek je priamo nad toaletou a to znamená, že sa sprchujete presne na tom istom mieste, kde je wc, ktoré len otočíte do strany ). Naša sprcha je úplne mimo toaletnej kazety a i ked' nie je vel'ká, v pohode sa tam zmestia dvaja štíhli l'udia. Boli sme na výlete tri týždne a samozrejme, z dôvodu šetrenia vodičky sme sa nesprchovali každý deñ a možno i vd'aka tomu obyčajné umývanie vlasov bolo v tom momente ako nevídaný luxus. Vody sme mali vždy dost', nikdy sme nemali pocit, že by sme potrebovali viac. Okrem toho, na takmer každej pumpe a niektorých odpočívadlách je možnost' napumpovania si vody ( i pitnej ) a tu v Nórsku je voda dokonca zdarma.

Obrázok blogu

Č. 2:::PLYN:::

Ked'že sme prespávali v prírode, väčšinou na odl'ahlejších miestach a nikdy sme neplatili za žiaden camping, logicky sme nemali pripojenie na elektrinu. Všetko fungovalo vd'aka plynovej bombe a batérii auta (má 2). Vždy je dobrý nápad mat' plynové bomby dve (jednu, ktorá sa práve používa a jednu v zálohe). Nechcete totiž dopadnút' bez kúrenia uprostred noci ( a najmä v severských krajinách nie ). Alebo že vám prestane íst' šporák, ked' si začnete varit' kávu práve vtedy, ked' máte na ñu takú chut'! :P Jedna plynová bomba nám vydržala cca 4/5 dní a to sme varili každý deñ niekol'ko krát, plus ohrev vody atd'.

Č. 3:::TOALETA:::

WC nebolo nikdy problémom a taktiež vyprázdñovanie kazety. Pre mnohých ale verím, že by to problém bol. Alebo si to tak predstavujú. No podl'a môjho názoru platí jednoduchá matematika. Ak ste na pumpe či v obchodnom dome, je hlúpost' využívat' vlastné WC. Používajte toaletu v karavane ( ak sa dá ) na malú potrebu. Zdôrazñujem : AK SA DÁ. Nieje to nič nepríjemné, do tejto kazety sa vhadzujú tablety na pohlcovanie pachov a pri vyprázdñovaní (na tomu určenom mieste) vidíte len modrú vodu. Žiadne nechutenstvo. Toaletný papier je najlepšie mat' ten, ktorý je určený do už spomínaných kaziet, aby sa hned' a l'ahko rozložil. Easy peasy.

Obrázok blogu

Č. 4:::ODPAD:::

Toto by Vás možno nenapadlo, ale ked'že som bola počas posledného výletu hlavnou smetiarkou, nedá mi to. V karavane máte smetný kôš (aj dva či viacero), no tieto koše sa raz zaplnia. Najmä ak vel'a varíte. Miesto je tam trochu stiesnené a nechete sa na tie igelitky pozerat'. My sme to riešili tak, že ak nebol nikde v blízkosti odpadový kôš, odpad sme "skladovali" v mini priestore, ktoré sa dá otvorit' iba zvonku (priestor na náradie a podobné pomôcky).Takto nám nikde nezavadzal a ako náhle sme zastavili na mieste, kde sa dal odpad zahodit', nemuseli sme ho nikde "lovit'". Lemon squeezy.

Č. 5:::ÚLOŽNÉ PRIESTORY:::

Oblečenie. Dobre si rozmyslite, čo ozaj potrebujete, a čo iba chcete. V našom prípade s úložným priestorom nebol problém, ale možno i kvôli tomu sme si so sebou zobrali viac oblečenia, než sme reálne potrebovali. Vyhrad'te si nejaký priestor alebo box na špinavé oblečenie. Je t'ažké udržat' si "komínky" v karavane, ak ním i cestujete, ale oddelit' špinavé od čistého je základ.

Riad. Asi ani nemusím spomínat', že porcelán a sklo do karavanu nepatria :D Odl'ahčené taniere či príbory sú tu nevyhnutné.

Obrázok blogu

Č. 6::::NÁHRADNÁ PNEUMATIKA(+náradie):::

Aj defekty sa dejú. Viac k tomu asi písat' nemusím.

Č. 7:::PARKOVANIE NA TRÁVE NIE JE VŽDY NAJLEPŠÍ NÁPAD:::

Našli sme krásne miesto odl'ahnuté od civilizácie, bolo tam niekol'ko miest na parkovanie na "divoko". Na toto miesto sme sa vracali niekol'ko nocí a mali sme ho iba pre seba. Za slnka, za dažd'a. Bez problémov. No ale trávnatá plocha jedného dña tak navlhla, pretože lialo ako z krhly plus bol silný vietor, tak sme sa rozhodli prečkat' to. Zem navlhla ako špongia a my sme začali mat' zlé tušenie. Bolo už ale neskoro. Ešte v ten večer sme sa rozhodli presunút', no neúspešne. Zapadli sme. Kolesá sa točili až iskry lietali, no na mieste. Skúšali sme kamene, skúšali sme drevo, všetko, čo sa dalo, no nezaberal. Ono záleží i na type karavanu, no náš "staroušek" už nemá tol'ko sily, I ked' zvládal íst rýchlost'ou 100 ( :D). Po niekol'ko hodinovom snažení sa sme to nechali tak a dúfali sme , že už nebude pršt' a tá pôda ako-tak uschne. No samozrejme, že pršalo i cez noc a ráno sme si dali 2 a pol hodinovú prechádzku na najbližšiu autobusovú stanicu, zmoknutí, mali sme nápad ako by sme to mohli vyriešit', no nenapadlo nás, že máme poistku. Dozvedeli sme sa, že poistka kryje i odt'ahovku. Tak sme sa po bezvýznamnom výlete do mesta a minutia zbytičných peñazí na taxík spät', vrátili na miesto činu. A i ked' premávka tam bola takmer nulová, asi o 5 minút od dorazenia pri nás zastavilo auto. Ponuka o pomoc. Pamätám si, ako som sedela na mieste spolujazdca a zrazu vidím d'alších dvoch l'udí - starší pár, ako kráča smerom k nám. Ujo povedal: "No tak sme tu jeden, dva, tri, štyria, potlačíme ! LETS GO"

A podarilo sa. Anjeli existujú. Možno nakoniec ten výlet bezvýznamný nebol. Pravdepodobne by sme nečakali do večera na náhodné auto prechádzajùce okolo. Taktiež, kto vie. Možno sa nás v tú noc snažil niekto pred niečím ochránit'. Kto vie.

Obrázok blogu

Č. 8:::POZOR NA CESTÁCH:::

Toto je vo všeobecnosti uvedomenie si rozmerov auta, ale aj toho, v akých podmienkach sa jazdí. Silný vietor, alebo taká priekopa urobí iné škody na karavane, ako na osobnom aute. KlopKlopKlop, najhoršia vec, čo sa stala nám, bolo odletenie krytu z chladničky ( z vonkajšej strany) za silného vetra. Št'astlivci za nami nám ale tento poklop na najbližšej pumpe doniesli, vd'aka ešte raz za dobrých l'udí.

Č. 9:::CHLADNIČKA:::

Tá sa musí (teda aspoñ v starších karavanoch) štartovat' po každom "odpojení" z plynu (ak je práve využívaná cez plyn, samozrejme). To jedlo si nezaslúži pokazit' sa :))

Č. 10:::BENZÍN:::

Áno , áno, vel'ký hráč v hre, na ktorého nemôžeme zabudnút'!

Obrázok blogu

Č. 11:::VŠETKO OSTATNÉ:::

Toto súscenáre, ktoré sme zažili my za krátky čas, no to neznzmená, že sa to tak deje každému. Sú isté veci, na ktoré treba mysliet' a riadit' sa nimi, no vo všeobecnosti karavan znamená vol'nost'. Dovolenka bez stresu z času ( check in, rañajky, večere, autobus, lietadlo...) a v prírode, ak si nájdete miesto, ktoré vám vyhovuje, nie je nič lepšie. A ak nevyhovuje, presuniete sa inam. A čo mám na výletoch s karavanom najradšej ja?? Zobudit' sa ráno a pozriet' sa z okna na tú nádheru okolo :) Lebo s karavanom je to nádhera vždy. A nemôžem zabudnút' na kávu, ktorú si chlípete na rozložených stoličkách vonku. Chutí akosi ináč.

Venované všetkým,

S.

Skryť Zatvoriť reklamu