Autentická výpoveď mamičky - súčasný systém rodičovských príspevkov treba zmeniť

Písmo: A- | A+

Rodiny s deťmi sú dlhé roky na chvoste záujmu všetkých doterajších slovenských vlád. Rodič na rodičovskej dovolenke môže počítať so sumou 203EUR, ktorú si nemôže pružne čerpať, ale je závislý na tejto mesačnej almužne.

Rodiny s deťmi sú dlhé roky na chvoste záujmu všetkých vlád, ktoré Slovensko malo. Mamička s dieťatkom na rodičovskej dovolenke dostáva mesačne od štátu 200 eur. To je suma, ktorá má stačiť na plnohodnotný život dvoch ľudí a pokrytie ich životných nákladov. Nie každá mamička má to šťastie, že sa jej manželovi darí v podnikaní alebo zamestnaní. A nie každá mamička môže alebo chce popri rodičovskej dovolenke pracovať. Aj preto, že v jednom sa zhodnú takmer všetky matky – výchova potomka je všetko iné, len nie dovolenka.

Ako príklad uvediem nedávno zverejnený fiktívny bloček (účet), koľko stojí po položkách prevádzka štátu každého z nás: Na priamu podporu rodín z deťmi dal štát tohto roku dokonca menej, ako napríklad na železnice.

Starosti mamičiek sa však nekončia len almužnami, ktoré od štátu dostávajú. Akonáhle sa chcú vrátiť do práce či pokračovať v biznise, začína sa pre ne najmä vo veľkých mestách ďalšie trápenie. Vezme ma zamestnávateľ na rovnakú pozíciu, z akej som odchádzala pred materskou? Alebo budem nútená pristúpiť na iné pracovné zaradenie? Dostane moje dieťa miesto vo verejnej škôlke? Alebo budem musieť zháňať nepomerne drahší pobyt v súkromnom zariadení či služby opatrovníčky? Nie každý rodič na Slovensku má tú výhodu, že mu s výchovou môžu každodenne pomáhať starí rodičia, či iní príbuzní.

SIEŤ vníma rodinu ako základ spoločenstva, ktoré si zaslúži úctupodporu. Najmä na Slovensku predstavuje rodina silné puto, ktoré človeka sprevádza v podstate po celý život. Štát musí podporiť rodiny a zvlášť rodiny s deťmi, inak bude naša krajina naďalej postupne starnúť a vymierať. Rodina, ktorá sa rozhodne pre potomka, musí mať pocit, že jej rozhodnutie je spoločnosťou prijímané pozitívne. Rodina potrebuje vedieť, že štát podporí jej úsilie tak, aby aj po výpadku dovtedajších príjmov mohla viesť dôstojný život a vychovávať dieťa v slušných podmienkach. 

Máme konkrétny plán, ako pomôcť rodinám s deťmi. Je najvyšší čas uviesť ho do praxe.

Neviem ako vy, ale ja chcem štát, ktorý si rodinu váži. Pretože dobrý štát poskytuje rodinám praktickú pomoc, podporuje ich a vytvára im podmienky na plnohodnotný život.

Skryť Zatvoriť reklamu