Zlatých vrchov je však na Slovensku viac , kým tento je nad obcou Banka, neďaleko Piešťan, ďalší jeho menovec je nad osadou Banky v Štiavnických vrchoch.
Aj keď sa vypína neďaleko obce Banka, jeho vrchol sa nachádza v južnom cípe katastra obce Moravany nad Váhom
Je to ďalšia nenáročná túra, na jeho vrchol sa môžeme dostať z viacerých strán. Pekný okruh sa dá urobiť práve z obce Banka pri Piešťanoch, Kombináciou cyklotrasy, náučného a turistického chodníka. Som tu prvý krát, tak ma zaujal aj kopec menom Ahoj.
Nie, Ahoj nie je pozdrav, neviem podľa čoho tento kopec, kde sa nachádza lyžiarsky svah, dostal toto meno, ale myslím si, že na rozdiel od Zlatého vrchu nemá svojho menovca.
Na upätí svahu Ahoj sa nachádza malá reštaurácia, Koliba. Samozrejme, je to tu bez snehu, žiadna lyžiarska sezóna sa nekoná tak je zavretá. Zaujala ma malá zvonička pri Kolibe, na jej vrchole tróni kohút.


Hore na vrch Ahoj sa ide popri vleku, vyzerá to dnes na celkom priaznivé počasie. Z vyšších miest je výhľad, aj keď nie jasný, na obec Banka a časť mesta Piešťany.



Výhľad na obec Banku a časť Piešťan.

Čím sa stúpa vyššie tým vidíme zo zjazdovky viac, škoda že nie je jasno.
Výhľad na Slňavu a okolie, v pozadí Jaslovské Bohunice.


Zaujal ma aj tento osamelý solitér na vrchu kopca tak ho fotím z každej strany.


Od Koliby, kde sa neďaleko nachádza malé parkovisko, po vrchol kopca Ahoj som išla kvôli výhľadom cyklotrasou, až po vrcholový kameň kopca Ahoj. Odtiaľto to už bude značeným náučným chodníkom a žlto a neskôr červeno označeným turistickým chodníkom.
Najvyšší bod Ahoj vo výške 352 metrov, vrcholový kameň.

Chodník vedie zarasteným terénom a neskôr lesom k smerovníku Pod Lipinou. Tu som natrafila na prvú informačnú tabuľu Bananského náučného chodníka. Prekvapila ma informácia, že sa nachádzam v lokalite „Dubček“ Celkovo celý náučný chodník, pokiaľ sa ho chceme prejsť, meria 8 km a má štyri informačné panely a to Kúpele, Krajina, Fauna a Flóra.
Žlto označeným turistickým chodníkom.


Z peknej lesnej cesty chodník pokračuje lesom a z časti zarastenej kríkmi až k smerovníku Plešiny. Tie Plešiny vôbec nie sú plešaté, pripája sa tu červeno označený turistický chodník, ktorý už lesnou cestou vedie do sedla pod Zlatým vrchom. Kým lyžiarsky svah bol len primrznutý tu vyššie je aspoň snehový poprašok




V Sedle pod Zlatým vrchom je vybudovaný prístrešok a tiež sa tu nachádza informačná tabula, ktorá popisuje Chránené územie Európskeho významu, Inovecké dubiny, pod ktoré spadá aj Zlatý vrch.

Od smerovníka Sedlo pod Zlatým vrchom je už len kúsok lesným chodníkom.

Z vrcholu Zlatého vrchu je obmedzený výhľad smerom na Piešťany, kdesi som čítala že na okolí má byť vybudovaná v budúcnosti rozhľadňa, snáď to potom bude lepšie.


Hraničný kameň je z roku 1901, tento ohraničoval územie patriace grófovi Zedtwitzovi ktorý žil v kaštieli v Moravanoch a podnikal v týchto lesoch. Od roku 1998 je živá tradícia Štefanského výstupu na tento vrchol.
Zo Zlatého vrchu vedie ďalej náučný chodník k Obrázkovému lesu a končí v obci Banka..

Obrázkový les a altánok.




Tu opúšťam náučný chodník a žltým turistickým značením lesnou cestou sa vraciam na Ahoj, aby som sa rozlúčila a pozdravila ahoj a možno zas nabudúce.
Táto kombinácia trás bola celkom zaujímavá, škoda len tých nevýhľadov, ale aj také dni sú.