Bolo tomu tak aj dnes. Počas tých novoročných výstupov bolo naozaj pestré počasie, bolo aj snehu, či ľadu, alebo aj skoro jarné počasie, tento krát však bol mráz a hmla. Ale každé počasie má svoje čaro, aj keď mi je jasné, že žiadne výhľady zo skál dnes nebudú.
Na Michalov vrch vedú značené turistické trasy a to z Klížskeho Hradišťa, alebo od hlavnej cesty medzi obcami Veľké Uherce a Skýcov, kde sa nachádza na okraji lesa malé parkovisko. Keby sme sa vybrali ktoroukoľvek trasou, tak je modro označená.
Okrem toho je možnosť dostať sa na vrchol aj viacerými neoznačenými chodníkmi.
Od smerovníka Vrchhora Hradská, vedie k do Sedla Vrchhora asfaltovaná lesná cesta, čo je výhodné aj v nepriaznivom počasí. Nemusím sa tu pozerať pod nohy, okolie zdobí mráz no po snehu tu nie je ani stopy.


Hmla a mrazom zdobený les má tiež svoje čaro.




Trasou sú aj výhľady na ďalšie kopce pohoria, ale teraz sú výhľady len do hmly.

V Sedle Vrchhora sa nachádza kaplnka sv.Jána Nepomuckého a povedľa sú pozostatky kostola sv. Michala. Kaplnka bola obnovená, ale kostol to šťastie nemal, je tu len upozornenie na padajúce murivo a omietku. Za všetko hovorí aj mohutný strom v interiéri kostola.




Tradične pri novoročnom výstupe tu zapálim kahanec v kostole, ako spomienku na mojich blízkych ktorí tu už nie sú.

Vedľa ruiny kostola je postavený prístrešok, je tu možnosť opekania a dobrý prístup, nenáročný terén ponúka ktorý možnosť pekného výletu aj s deťmi do prírody.
Z Vrchhory na Michalov vrch sa dostaneme cez ohradenú zvernicu, chodníkom cez mladý les, až tesne pre vrcholom je stúpanie na skalnatý hrebeň.

V minulosti sa tu rozkladal Michalov hrad, ktorý patril svojou veľkosťou k najväčším hradom na Slovensku, postavený bol pravdepodobne medzi 10. až 12. storočím, tu sa údaje v rôznych publikáciach rozchádzajú.. Tento hrad zanikol v 14. storočí.. Pred ním tu stálo pôvodne praveké hradisko. Zostatky hradu by sme tu však hľadali márne, zostali tu len zvyšky valového opevnenia.
Čo však Michalov vrch s nadmorskou výškou 541 metrov ponúka, to je výhľad na celé Ponitrie, avšak nie v dnešnom počasí.
Aj tak je tu čo obdivovať, staré mrazom zdobené stromy a keďže Michalov vrch sa nachádza v pohorí Tríbeč, tak aj vyfarbené kremence vrcholovej časti.
Michalov vrch









Celá trasa, až na krátky výstup na Michalov vrch, je nenáročná s dĺžkou cca 4 km.