Červená studňa je druhým najvyššie položeným tajchom v Štiavnických horách, nachádza sa v sedle medzi Šobovom a Paradajsom. Tajch bol vybudovaný v roku 1759 podľa návrhu vynálezcu Jozefa Karola Hella, aby náhonový jarok z neho privádzal vodu k šachte Amália.

Kombináciou Náučného chodníka Paradajs, chodníka s červeným a neskôr žltým turistickým značením, Náučného chodníka Milana Kapustu, sa dá urobiť pekný, nenáročný okruh nad Banskou Štiavnicou. Nájdeme tu krásne výhľady na mesto, okolité vrchy, tajchy a tiež sa dozvieme veľa informácii o horninách, prírode a baníctve v okolí Banskej Štiavnice.
Zo sedla Červená studňa, červeno označený chodník, ktorý je súbežný s Náučným chodníkom nás dovedie na vyhliadku na vrchu Paradajs. Pri vstupe na trasu sa nachádza výstraha o výskyte našej najväčšej šelmy, ale kto sa bojí, nech nechodí do lesa.

Už trasou lúkami k lesu sú pekné výhľady na okolité kopce Štiavnických vrchov.






Pokračuje sa mierne stúpajúcou zvážnicou k odbočke na vyhliadku. Trasou sa nachádzajú zachovalé dvojjazyčné informačné paneli o príbehu krajiny, zrode vesmíru, formovaní Zeme a mnoho ďalších a tiež sú tu vzorky jednotlivých hornín Štiavnických vrchov s miestom ich výskytu.




Paradajs je druhým najvyšším vrchom Štiavnických hôr s nadmorskou výškou 939 metrov. Jeho vrchol je zarastený lesom, ale rozsiahle lúky na svahoch poskytujú pekné výhľady.
Východnou časťou masívu prechádza zlatonosná žila Terézia popri ktorej vedie Náučný chodník Milana Kapustu a tadiaľ sa budem vracať. Na vyhliadke sa nachádza sedenie a kríž.









Náučný chodník nás ďalej zavedie lúkou, lesom, na lúky v oblasti Predné Rosniarky. Hneď z okraja lesa je vidieť okrem vzoriek hornín a informačného panelu ďalšiu zaujímavosť, tkz. Štiavnické Menhíry. Je tu vztýčených 5 kamenných blokov, rozmiestnených podľa svetových strán, s najväčším blokom uprostred. Že vraj je to miesto na harmonizáciu a dočerpanie vitálnej energie, s čím k tomuto miestu prídete, to sa vám znásobí.




Neviem či to bolo práve týmito kameňmi alebo posedením si na lavičke s výhľadmi na Banskú Štiavnicu, jej kalváriu a či s výhľadom na supervulkán Sitno, alebo ma jednoducho naštartovala ďalej šálka kávy.

Výhľady z Rosniarky.




Zaujímavosťou je, že Paradajs, Rosniarky a tiež vrch Tanád majú rovnakú nadmorskú výšku 939 metrov. Odtiaľto pokračujem už červeným turistickým značením na tretiu 939ku, vrch Tanád. Ale o tom v ďalšej časti.