Aby sme vystúpili na Buchlov, najprv musíme prudko zostúpiť zo Sladných skál, v prípade námrazy, či blatistého terénu si tu treba naozaj dávať pozor.

Po krátkom úseku lesom vyjdeme na menšiu čistinku, kde dobre padne aspoň tých pár metrov po rovine, lebo zas nasleduje výrazné stúpanie.

Trasa ďalej vedie listnatým lesom, neskôr cez pás ihličnatého lesa. Neďaleko lúky stojí chránený strom, jaseň štíhly. Na informačnom panely sa píše, že má odhadom asi 250 rokov, s obvodom v prsnej výške 634 cm, s priemerom kmeňa 202 cm. Dosahuje aj úctihodnu výšku 30 metrov a šírku koruny 20 metrov.


Chodník pokračuje prudším stúpaním až pod vrcholové skaly Buchlova.



Pokiaľ ešte na Žarnove bolo krásne slnečno, tu ako keby bol iný svet, obloha sa zatiahla, aj keď ešte z jednej strany je stále slnečno. Chodník i skaly pokrývala tenká vrstva zamrznutého snehu. Našťastie pribudli pri výstupe na skalách reťaze, inak by to bolo nebezpečné stúpanie na vrchol.


Buchlov má nadmorskú výšku 1041 metrov. Jeho vrchol tvoria pôsobivé andezitové bralá, ktoré sú pozostatkom vulkanickej činnosti. Samozrejme je to územie prírodnej rezervácie s 5. najvyšším stupňom ochrany.
Vrcholové skaly Buchlova a výhľady.








Z najvyššej skaly, kde je umiestnený menší kovový kríž, je kruhový výhľad na okolité vrchy pohoria Vtáčnik, pri dobrej viditeľnosti pohorie Tríbeč, či na Malú Fatru.





Niekedy sa sama seba pýtam, či mi toľkej námahy, občas aj toho sebazaprenia je treba. Ale keď vidím takéto krásne miesta, všetky tieto myšlienky sú preč. Stojí mi to za to? Jednoznačne áno.