Southampton má okolo 250 tisíc obyvateľov a radí sa medzi najľudnatejšie mestá v južnom Anglicku.
Je hlavným anglickým prístavom transatlantických lodí pri Lamanšskom prielive. Okrem prístavu s ropným terminálom je to aj mesto univerzít, má rozvinutý priemysel, vyrábajú sa tu lode, lietadlá, autá a elektronika.
Zaujímavosťou je, že práve z tohto prístavu v roku 1912 vyplával legendárny Titanic na svoju prvú a aj poslednú plavbu, pri ktorej zahynulo okolo 500 pasažierov práve z mesta Southampton. Dodnes je prístavom výletných lodí.


V okolí vody poletujú čajky aj holuby, miestny rybár čaká na svoj kapitálny úlovok.



Okolo stredu mesta sa nachádzajú zvyšky obranného múru, ktorý dal vybudovať po tom čo Francúzi v roku 1338 zaútočili na mesto, kráľ Eduard III. Po jeho dokončení sa o údržbu starali obyvatelia mesta.
Súčasťou mestského opevnenia je veža Arundel a tiež brána Bargate.
Veža Arundel je pravdepodobne pomenovaná po koni Sira Bevoisa, jedného zo zakladateľov Southamptonu. Legenda hovorí, že Arundel bol taký rýchly, že dokázal lietať rýchlejšie ako lastovičky. Sir John Arundel, bol v roku 1377 správcom Southamptonu, je zrejme len menovcom veže. Veža mala otvorenú zadnú časť a múr opevnenia sa tiahol pozdĺž rieky Test a chránil obyvateľstvo pred nájazdmi.



Na opevnení sa nachádza socha Johna de Fleming ktorý bol starostom mesta Southampton v rokoch 1295-1336

Výhľady z mestských hradieb.


Bargate je stredoveká vrátnica, hlavná brána vstupu do mesta Southampton. Bola postavená v normanských časoch ako súčasť mestských hradieb Southamptonu. Dvojica levov stráži bránu od 17. storočia
Nie je jasné, kedy sa Bargate začalo používať ako väzenie, ale prvé záznamy o ňom pochádzajú z roku 1439. V roku 1458 bola väznica použitá na zadržanie janovskej populácie mesta, ako súčasť reakcie na janovský útok na anglickú obchodnú výpravu.



Zaujímavá je aj neobaroková budova postavená pred rokom 1900 anglickým architektom T.B. Whinney. Najskôr tu sídlila Midland banka a od roku 2017 v budove sídli čínska reštaurácia Shang Hai 1814.



Mesto bolo v minulosti prímorským letoviskom, ktoré navštevovala bohatá vrstva, medzi nimi aj bratia kráľa Juraja III. V Southmonte jeden čas žila aj slávna spisovateľka Jane Austenová.