Jazero dlhé 3,2 km je obľúbenou destináciou pre rodiny, chodcov a milovníkov prírody. Okrem brehov a výhľadov lemovaných stromami nachádzajú sa tu kaskády a ruiny Leptis Magna, kvitnúce stromy a kríky a tiež vodné vtáctvo Celý okruh okolo jazera je dlhý cca 8 km.
Pôvodne tu existovalo menšie jazierko, plán zaplaviť celé údolie vznikol v 50. rokoch 18. storočia.
Neďaleké poľovné reviry boli obľúbeným miestom kráľovskej rodiny už v 17. storočí. Strážca parku, so synom kráľa Juraja II. pomocou architekta Henriho Flitcrofta navrhli kráľovské zábavné centrum. Projekt sa začal realizovať v roku 1752 a dokončený bol až o 40 rokov. Prehradili sa potoky, vybudovali valy, na projekte pracovalo do 500 ľudí.
V roku 1768 búrka napáchala veľké škody, hrádza sa pretrhla a povodeň zaliala okolie. Neskôr sa zakúpili ďalšie pozemky a vytvorila sa ešte väčšia priehrada, taká, ako je v súčasnej podobe. V tom čase to bolo najväčšie umelo vytvorené jazero v Anglicku.



V okolí rastú zaujímavo povykrúcané stromy a kríky.


Chodníkom sa dostaneme ku kaskádam. 10 metrov vysoká kaskáda je jedným z najzachovalejších. Pôvodne bola postavená v 50. rokoch 18. storočia na konci riečky Virgínia Water. Neďaleko bola postavená jaskyňa a grota, ktorú však strhla povodeň. Prestavaná bola Thomasom Sandby, architektom kráľa Juraja III.



Chodník stále bližšie či vzdialenejšie obchádza jazero.


Neďaleko jazera sa nachádzajú ruiny z Leptis Magna, boli vytvorené v roku 1826 zo stĺpov, podstavcov a dosiek získaných zo starovekého rímskeho mesta Leptis Magna v dnešnej Líbyi.
Podľa UNESCO mesto prekvitalo počas prvého a druhého storočia nášho letopočtu a kedysi bolo jedným z najkrajších v Rímskej ríši. Jeho súčasťou boli impozantné verejné pamiatky, prístav, trhovisko, kolonády a amfiteáter.
Kamene boli darované princovi Regentovi (neskôr George IV) v roku 1816 a strávili nejaký čas v Britskom múzeu, kým našli domov v parku. Ruiny boli v roku 2009 starostlivo zrekonštruované a vzhľadom na svoj vek a jemnú povahu sú chránené plotom.


Miestami sú chodníky ohradené, našťastie nie je to okolo celého jazera. Pri brehu rastie kapsovec americký. U nás som ho nevidela , ale vedela som určite, že patrí medzi áronovité, čo mi potvrdila aj wikipédia.

Kapsovec americký - Lysichiton americanus, tiež nazývaný západná kapusta skunk, žltá skunk kapusta, americký skunk-kapusta alebo lampáš močiarny, je rastlina nachádzajúca sa v močiaroch a vlhkých lesoch, pozdĺž potokov a v iných vlhkých oblastiach severozápadného Pacifiku, kde je jednou z mála pôvodných druhov z čeľade áronovitých. /zdroj wikipédia/


Na druhom brehu jazera stojí rybársky domček.

Kamenný most cez rieku Virgínia Water bol postavený v rokoch 1822 až 1827 na mieste dvoch drevených mostov. Prechodom cez most prichádzam vlastne do polovice môjho okruhu.


Chodník sa vzďaľuje od vody aby sa zas k nej vrátil.



Nasleduje parkový úsek. V okolí sú vysadené aj exotické dreviny, množstvo azaliek, magnólii, a iných cudzokrajných rastlín, ako zrealizovaná vízia Sira Erica Savillu a Hope Findlayovej.






Kvitnú aj kamélie rôznych farieb.



Ikonický totem, ktorý bol inštalovaný v júni 1958. Kanadský ľud ho daroval kráľovnej Alžbete II. pri príležitosti stého výročia vyhlásenia Britskej Kolumbie za korunnú kolóniu, ktorá bola založená v novembri 1858. Totem je vysoký sto stôp čo je cca 30 metrov.

Pri vode sa objavili aj vodné vtáky, ale aj fotograf. Keď som videla jeho výbavu, tak som sa potichu vzdialila.




Po peknej prechádzke okolo vody dobre padlo si posedieť v tieni stromov.

Možno sa z fotografií zdá, že je tu ľudoprázdno, ale nie je, chodí sem veľa návštevníkov, mladších i starších, domácich a turistov. Snažila som sa vyberať si miesta, kde na chvíľu bolo prázdno....