Často prechádzam týmto mestom, alebo mám naplánované aktivity v jeho okolí. Už dávnejšie som však plánovala si pozrieť aspoň časť historického centra Nitry. Prišlo to však neplánovane, keď som sa mohla potúlať pár hodín v tomto meste.
Nitra má bohatú historickú minulosť. Prvá písomná zmienka o Nitre /Nitrawa/ je z roku 828. V tomto období dal knieža Rastislav postaviť prvý kresťanský kostol na území Slovenska pre svoju bavorskú manželku.
Nitra bola aj centrom veľkomoravskej ríše, pôsobili tu Konštantín /Cyril/ a Metód ktorí šírili kresťanstvo a zostavili staroslovienske písmo hlaholiku. Vzniklo tu prvé biskupstvo, zrejme v tomto období vznikol aj prvý benediktínsky kláštor pod Zoborom. Určite je tých míľnikov v histórii Nitry ďaleko viac.
S počtom obyvateľstva je Nitra piatym najväčším mestom na Slovensku.
V okolí sa nachádza množstvo nenáročných turistických, ako aj cyklotrás, tento krát však chcem si pozrieť niektoré pamiatky tohto mesta.
Severne nad mestom sa nachádza vrch Zobor, ktorý z tohto pohľadu prekrýva Pyramída s vysielačom.

Mestom preteká rieka Nitra a medzi riekou a Nitrianskym hradom sa nachádza mestský park, ktorý je vyhľadávaným miestom oddychu a zábavy. Nachádzajú sa tu lavičky, rybníky, detské ihrisko ako aj reštaurácia.
Mestský park




Nad parkom na vršku sa nachádza Nitriansky hrad s bazilikou sv. Emeriana. Z hradu sú pekné výhľady na Nitru a okolie.

Ešte pred vstupom na hrad sa nachádza Mariánsky stĺp.postavený v roku 1750 sochárom Martinom Vogerlem na pamiatku veľkých morových epidémií v rokoch 1710 a 1739.

Celý hradný komplex sa skladá z Diecézneho múzea, baziliky a z biskupského paláca. Na nádvorí dominuje socha Jána Pavla II.
Exteriér Nitrianskeho hradu.






Výhľady z hradu.




Pod hradom sa nachádza socha sv. Jána Nepomuckého a tiež sv. Cyrila a Metóda.


Schádzam na Pribinové námestie. V parčíku na námestí je socha kniežaťa Pribinu.


Na rohu Samovej ulice nesie Nitriansky Corgoň na svojich pleciach ťarchu domu. Corgoň, vlastne ako Atlas, obor ktorý bol v gréckej mytológii synom Titana Iapeta a Ókeanovej dcéry Klymeny sa spolu s ostatnými Titanmi sa vzbúril proti olympským bohom. Po porážke musel za trest niesť na pleciach nebeskú klenbu.
Nitriansky Corgoň drží na svojich pleciach roh prvého poschodia tzv. Kluchovho paláca na Pribinovom námestí. Sochu dal zhotoviť nitriansky biskup Jozef Kluch slovenskému sochárovi Vavrincovi Dunajskému z Ľubietovej, ktorý ju vytvoril v r. 1820 a osadil na novopostavený kanonický dom.
Meno Corgoň dostal podľa veľkého urasteného kováča, ktorý žil v 17. storočí, ktorého služby využívala aj hradná posádka. Hovorí sa, že kto sa dotkne palca na jeho nohe, bude mať šťastie v láske, alebo aj úspech pri skúškach.


Na konci námestia, ktoré tvoria meštianske domy, sa nachádza františkánsky kláštor a kostol sv. Petra a Pavla. Je to pôvodne renesančná stavba z rokov 1624-1634 barokovo upravená v 18. storočí.



Popri múroch kláštora sa dostaneme na Župné námestie. Nachádza sa tu župný dom, postavený na rozhraní Dolného a Horného mesta v roku 1823 ako baroková palácová stavbe.


Pokračujem Farskou ulicou ku kaplnke sv. Michala Archanjela. Baroková kaplnka bola postavená v roku 1739 Na Vršku, dal ju postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru.

Interiér kaplnky.

Neďaleko kaplnky Farskou ulicou sa nachádza kostol Navštívenia Panny Márie. Tento kostol dal postaviť v roku 1854 v novorománskom slohu biskup Imrich Palugyai.

Interiér kostola Navštívenia Panny Márie





V uličke Pri synagóge sa nachádza židovská synagóga.
Synagóga je zapísaná na Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenska. Bola postavená v rokoch 1910-1911 podľa projektu Leopolda Baumhorna v maursko-byzantskom štýle.


Poslednou pamiatkou ktorú som navštívila je piaristický kostol sv. Ladislava.
Kostol je jedným z najvýraznejších architektonických dominánt mesta a zároveň je aj najväčšou barokovou stavbou v Nitre. Základný kameň kostola položili v roku 1701 členovia rehole piaristov. Stavba bola ničená požiarmi počas stavovského povstania Františka II. Konečná dostavba sa realizovala v rokoch 1742 až 1748 podľa projektu Kristiána Morvaya.

Interiér kostola sv. Ladislava.



Oproti kostolu sv. Ladislava, na Cyrilometodskom námestí sú osadené sochy 12 apoštolov, kríža, sochy Krista a súsošia tzv. Malej Kalvárie. Sochy zhotovil z pieskovca sochár Anton Brandl v rokoch 1870-1873, kríž bol zhotovený neznámym autorom v roku 1762.



Bola to zaujímavá prechádzka historickým centrom Nitry, určite to nie sú všetky pamiatky ktoré sa v meste nachádzajú. Dúfam, že sa ešte naskytne príležitosť objaviť aj ďalšie, ešte nepoznané.