Pri návšteve rozhľadne ma upútal výhľad na túto obec kde sa vynímal zaujímavý kostol a zámok, tak som sa rozhodla , že si tieto zaujímavosti bližšie pozriem.


Na malom námestíčku sa nachádza uvítacia informačná tabula, čo ma v tejto neveľkej obci, ale s bohatou históriou, upútalo. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1243 aj keď táto oblasť zrejme bola osídlená v dobe neolitu. Slovania sa tu usádzali už pred 9. storočím v období Veľkej Moravy tu žili v troch osadách.


V Hrhove sa usadil spišský rod, ktorý neskôr dostal šlachtické rodové meno podľa názvu obce Gyrgow. V čase nemeckej kolonizácie Spíša Sasi tu vytvorili novú dedinu Nemecký Hrhov. Neskôr sa Slováci a Sasi spojili do jednej dediny. Rod Gyrgow si pomaďarčili meno na Györgey obec im patrila do roku 1885.
V tomto roku všetok ich majetok kupuje Vidor Csáky, jeho rodina tu žila do roku 1945,
Za pôsobenia Csákyovcov sa postavil v 19. storočí na mieste staršej šlachtickej rezidencie kaštieľ.
Okrem kaštieľa Csakyovci postavili kaplnku, hospodársky dvor, liehovar, i tehelňu. Prispeli k rozvoju regiónu aj tým, že pozvali do Hrhova poľnohospodárskych odborníkov zo Saska, ktorí priniesli moderné technológie chovu dobytka a tiež v pestovaní plodín a v remeslách.
Ku kaštieľu a k jeho areálu sa dostaneme chodníkom popri hlavnej ceste. Vedľa radu drevených sôch sú vybudované lavičky, celé okolie je pekne upravené.


Do areálu kaštieľa s rozľahlým parkom vedie viac vstupných brán.


Kaštieľ je postavený v novobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Ku kaštieľu patrí aj Kaplnka svätej Anny.

Po opustení kaštieľa rodinou Csákyovcov mal tento kaštieľ pohnutý osud. Najskôr bol zdevastovaný a vykradnutý vojskami Červenej armády. Neskôr objekt kaštieľa bol detským domovom, potom reedukačným centrom pre dievčatá. Zo štátnych príspevkov nebolo možné týmto inštitúciam rekonštruovať starý kaštieľ.
Od roku 2021 je kaštieľ v majetku obce, ale je zrejmé, že na generálnu opravu, ktorá bude potrebná, tejto nádhernej pamiatky obec asi ťažko bude mať peniaze, len ticho dúfam, že sa im to podarí.







Z diaľky sa ozývala hudba a spev, keď som prešla k zadnej strane kaštieľa, bolo tam vystúpenie detí zrejme z nejakej umeleckej školy.


Za kaštieľom sa nachádza fontána a pekne udržiavaný park. parkom preteká potok Lodina.


Z areálu kaštieľa som sa presunula ku kostolu sv. Šimona a Judu.



Tento stredoveký rannogotický kostol je zaujímavý práve renesančnou vežou s atikovýn zakončením, ktorá je typická pre spišské zvonice. Od polovice 16. storočia do polovice 17. storočia kostol využívali aj katolíci aj evanjelici. Interiér kostola som nevidela. popri kostole je pár náhrobných kameňov a tiež pamiatka na troch padlých v prvej svetovej vojne.


V obci sa nachádza Muzikmúzeum, múzeum hudobných nástrojov, trvalá expozícia sa presťahovala do Spišského Hrhova v rokoch 2017-2018.


Je tu do 400 exponátov rôznych hudobných nástrojov z celého sveta. V budúcnosti chcem určite toto múzeum navštíviť, teraz som sa uspokojila len so sochami hudobníkov ktoré sú inštalované v obci.




Spišský Hrhov, jeho pamiatky a okolie sa určite oplatí navštíviť.