Nebola by to moja prvotina na tomto hrade, ale rada sa sem vraciam. Teraz sa však chcem poprechádzať aj okolo Dunaja, tak si vyberám skorší spoj.
To som ešte netušila, že spoj na mojej zastávke nezastane, tak som sa previezla o jednu ďalej. Z prechádzky popri rieke Dunaj bola aj prechádzka, alúviom Moravy.
Od zastávky vedie smerom na Devín cyklotrasa, ja však neznalá pomerov si vyberiem tú, ktorá bližšie k rieke Morava, Záhorsku cyklomagistrálu. Nedávne povodne však priali komárom, čo som nedomyslela. Pripadala som si ako na transfúznej stanici, dve vetvičky v ruke, neustále som sa ometala, boli to však krvilačné šelmy, ktoré nič neodradilo.


Na stromoch vidieť do akej výšky siahala voda.




Konečne prichádzam k sútoku rieky Moravy s Dunajom komáre zostali za mnou.

Rieka Morava tvorí významnú časť štátnej hranice medzi Slovenskom, Rakúskom a Českom. V čase železnej opony bola táto rieka strážená vojakmi. Pri pokuse o útek na západ bolo mnoho ľudí zastrelených. Práve na sútoku Moravy a Dunaja, pod hradným bralom, je postavený pomník obetiam socializmu, tkz. „Brána slobody“.


Hradné bralo a hrad Devín



Schátralý amfiteáter pod hradom Devín bol postavený v roku 1938 keď podľa Mníchovskej dohody táto časť územia bola pripojená administratívne k Rakúsku. Je to jediný zachovaný objekt hitlerovskej tretej ríše na Slovensku.
Neskôr bola v správe podniku Reštaurácie a jedálne, v roku 1989 ho dostalo do správy Mestské múzeum, ktoré ho bezplatne na 99 rokov prenajalo spoločnosti Seafty, ktorá ju mala rekonštruovať. Nestalo sa a vedú sa súdne spory o tento objekt. Zatiaľ táto budova akurát len špatí pekné nábrežie, pri rýchlosti našich súdov sa možno nebude o čo už súdiť.

Na nábreží sa nachádzajú aj lavičky, je príjemné si posedieť a sledovať mohutný tok Dunaja a lodnú dopravu.





Pamätník Srdce Európy vychádza z pôvodnej tvorby Daniela Brunovského je umiestnený na mieste, kde ľudia 1. decembra 1989 na hrade Devín strihali drôtený plot, ktorý oddeľoval bývalé Československo od štátov západnej Európy. Pamätník bol odhalený pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie.

Keď pokračujem nábrežím Dunaja prichádzam k pristávacím mólam výletných lodí. Odtiaľto vidieť hradby Devína a pod hradbami sú ubytovacie a reštauračné zariadenia.


Pokračujem ďalej a prichádzam k Slovanskému ostrovu.
Slovanský ostrov, alebo Sedláčkov ostrov, je obkolesený Devínskym ramenom Dunaja. Má rozlohu 20 hektárov. Je to prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany. Na ostrove sa nachádzajú posledné zvyšky Bratislavských lužných lesov. Počas vysokej vody je ostrov pravidelne zaplavovaný.




Po tejto prechádzke v okolí hradu Devín, ktorá bola zaujímavá, až na tie komáre, ma čaká prehliadka hradu, ale o tom v druhej časti.