Najstaršia písomná zmienka o meste je z roku 1193, kde sa Dubnica spomína ako majetok užívaný bratmi Vratislavom a Piskinom. V tejto listine sa spomína aj kostol zasvätený svätému Jakubovi apoštolovi.
Barokový kostol sv. Jakuba.
Na mieste dnešného kostola stál až do polovice 18. storočia starší kostol, ktorý sa spomína v listine ostrihomskej diecézy z roku 1276. Pôvodne gotický kostol bol barokovo upravený v roku 1754.
Kostol vyhorel dvakrát a to v roku 1814 a 1882. Pri bombardovaní Škodových závodov v roku 1944 boli na kostole rozbité všetky okná. Posledné opravy sa uskutočnili v roku 2000.
Kostol sa nachádza na Námestí sv. Jakuba a je zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok.


Interiér kostola


Na námestí sa nachádza aj rokokové súsošie sv. Jána Nepomuckého z roku 1773, stojí na troch podstavcoch, v strede je socha svätca a po bokoch sú sochy dvoch anjelov.

Kaštieľ
Renesančno-barokový kaštieľ je dominantou mesta Dubnica nad Váhom. Kaštieľ nechal postaviť ako rodové sídlo v rokoch 1637 až 1642 Gašpar Ilešházy na mieste staršej gotickej kúrie.

Je to štvorkrídlová budova s renesančným jadrom. Prvotná stavba mala len tri krídla chránené nárožnými vežami, strieľňami a vodnou priekopou.
Kaštieľ prešiel rôznymi úpravami najvýznamnejšou bola baroková prestavba v rokoch 1719-1730 po poškodení kaštieľa Kurucmi v roku 1708 za povstania Františka II. Rákociho. V roku 1820 sa bolo pristavané východné krídlo a zrušená obranná priekopa.




V súčasnosti v Dubnickom kaštieli sídli mestské múzeum, galéria a Mestské informačné centrum.
Múzeum je zamerané na miestnu históriu, kultúru a ľudové umenie.
Nosnou témou stálej expozície je rodina Ilešházyovcov a doba v ktorej žili. Nachádza sa tu zbierka obrazov, portrétov členov rodiny Ilešházyovcov, panovníkov a rôzne iné žánre ako sú krajinkárske námety, biblické a sakrálne motívy a ďalšie.




Posledný príslušník staroslávneho rodu, Štefan II. Ilešházi, predal v roku 1835 Dubnicu i s ostatnými svojimi panstvami bohatému viedenskému podnikateľovi, barónovi Jurajovi Sinovi.


V zbierkovom fonde múzea sú jedinečné historické artefakty , dobové písomnosti, cenné umelecké diela či predmety úžitkového umenia a umeleckých remesiel, i množstvo predmetov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry.






Vyšívkárky z pobočky spolku Izabella dodávali svoje výšivky až do Viedne.


Staršie dejiny v tejto oblasti reprezentujú archeologické nálezy s digitálnou animáciou.




Ku kaštieľu patrí aj park ktorý nesie meno známeho dubnického dejateľa J.B. Magina, ktorý bol básnikom a historikom. Postupne Ilešházyovci pretvárali park, župan Jozef Ilešházy dotvoril park do francúzskej podoby so zoologickou záhradou, ktorá už neexistuje. V tomto období bola vybudovaná aj vyhliadkova veža, pod ktorou sa nachádzala umelá jaskyňa Grotta a umelé skalné bludisko.
Park je chránenou kultúrnou pamiatkou




