V okolí Trenčianskej Teplej som hľadala miesto, kde by bol chládok, možnosť prechádzky, či posedenia a vodná plocha by mohla byť bónusom.
Aj som našla, ale musíme začať ako sa hovorí od Adama.
Na našej najdlhšej rieke Váh bola vybudovaná tkz. vážska kaskáda, je to systém 22 priehrad a vodných elektrární. Okrem dodávok elektrickej energie do siete, zamedzujú záplavám ktoré boli v minulosti časté. Priehrady slúžia aj na rekreačné účely a sú rajom pre rybárov.
Kočkovský kanál, ktorý je súčasťou vodného diela Dolné Kočkovce – Ladce, s dlžkou 32,9 km privádza vodu k najstaršej prevádzkovanej vodnej elektrárni Ladce, ktorá bola postavená v rokoch 1932-36.
Súčasťou Kočkovského kanála je Enkláva, je to slepé rameno Kočkovského kanála o výmere 11 ha.
Z Trenčianskej Teplej sa k Enkláve dostaneme zeleno označenou cyklotrasou. Trasa vedie z obce popri poliach až ku krížu a odtiaľ je už kúsok k Enkláve.


Medzi Kočkovským kanálom a riekou Váh vedie diaľnica D1.



Enkláva





Napriek blízkej diaľnici je v okolí Enklávy pokoj pre vodné vtáctvo. Je zaujímavé pozorovať ako prelietávajú labute nad vodnou hladinou, zrejme majú namierené na ďalšie nádrže.

V závese sa rozhodli aj tri kačky opustiť Enklávu.

Niečo odlieta a iné prilieta. Pristávanie a plavba kormorána na hladine.


Prelet čegravy veľkozobej.

Na vzdialenom kŕdle labutí sa mi niečo nezdalo, tak som prešla na protiľahlý breh za nimi. Naozaj, jedna z nich bola iná, čierna. Kým tie biele boli, ako tomu ja hovorím, fotogenické, teda priplávali bližšie, tá čierna bola plachá, bola iná, ale krásna.




Pri Enkláve sa nachádza aj chatka s posedením a ohniskom, zrejme pre rybárov, neďaleko nej búdka so srdiečkom.


Ešte posledné pohľady na modrú zrkadlovú hladinu Enklávy a vraciam sa späť, bola to príjemná prechádzka s pozorovaním života vodného vtáctva.

