Roklina vznikla pôsobením vody na vulkanické horniny, ktorých pôvod je zo Štiavnického stratovulkánu, tieto horniny sú slabo odolné a pôsobením vody sa vytvorilo krátke kaňonovité údolie. Na stene kaňonu si možno všimnúť sedimentáciu hornín, do tejto oblasti zasahovalo v minulosti plytké more.
Od roku 1999 je Tesárska roklina prírodnou pamiatkou s 5. stupňom ochrany na rozlohe 0,7759 ha v správe štátnej ochrany prírody Štiavnické vrchy.
Roklina sa nachádza neďaleko obce Hontianske Tesáre a vedie k nej červeno označený turistický chodník. Parkovať je možné pri železničnej stanici, potom obísť areál nemenovanej spoločnosti a popri trati pokračovať chodníkom.


Koľajou práve prechádza vlak do Zvolena, vlastne to je len jeden vozeň, zrejme je málo cestujúcich týmto smerom.

Po prekročení železničných koľají chodník vedie popod les lúkou k rokline.




V rokline pramene vody a vodopády ktoré sú tu 4, vidieť však zriedka, len na jar, keď sa topí sneh, alebo keď dlhšie intenzívne prší. Aj tak je prechod touto krátkou roklinou zážitok. Sú tu skaly, naplavené stromy, úzke priestory medzi majestátnymi stenami skál.
Tesárska roklina











Prechod roklinou je jednosmerný takže rovnakou trasou sa musíme aj vrátiť. Keď však pôjdeme okrajom lesa, neďaleko Tesárskej rokliny sú prvé dúpence.
O dúpencoch v roku 1902 písal slovenský polyhistor Andrej Kmeť. Tieto nevšedné, umelo vytvorené obydlia, či skrýše, vytesané do strmého pieskovcového svahu, zrejme slúžili ako útočiská ľudí, či už pred Tatármi v 13. storočí, alebo neskôr Osmanmi v 16. a 17. storočí
Podľa počtu vysekaných otvorov dostali svoje mená ako Osemdierka, Dvojdierka a jednodierka.
Najbližšie k Tesárskej rokline je Osemdierka.
Osemdierka má mnohé naj, je najväčšia, najčlenitejšia, najvyššie položená a najťažšie prístupná. Otvor do nej je 20 metrov nad úrovňou terénu




O niečo ďalej je Dvojdierka a Jednodierka. Do Dvojdierky sa dostaneme rebríkom. Táto je najpriestrannejšia a najsvetlejšia. Tvoria ju dve miestnosti jedna väčšia so vstupom a druhá menšia s oknom.





Pod Dvojdierkou je Jednodierka, ktorá je na úrovni terénu a bola v minulosti prerobená na pivnicu.

Vedľa Dvojdierky je ďalšia Jednodierka ale tam som už nešla.

V Hontianskych Tesároch sa nachádza aj Vínna jaskyňa a moja zvedavosť ma zaviedla aj k nej. Od hlavnej cesty je k jaskyni značenie šípkami.
Nevedela som čo ma tu čaká. A bola som príjemne prekvapená. Síce táto jaskyňa, pivnica, je od pôvodnej, ktorá tu bola v minulosti rozšírená, slúži na posedenie, ochutnávku vína ale aj na spracovanie hrozna.

I keď som žiadnu tržbu neurobila, zo známych dôvodov, ochotný pán majiteľ ma povodil po jednotlivých zákutiach tejto jaskyne, spoločne sme pospomínali na časy, ako sa v minulosti spracovávalo hrozno a má tu aj pár exponátov z minulosti.
Vínna jaskyňa exteriér.








Aj keď som jeho produkciu neochutnala, krásne tu voňalo víno, z toho by som však určite nenafúkala, bola to pekná a poučná bodka za celodenným programom v tomto vinárskom kraji.