Je to zásluhou OZ Leustach, ktoré je združením na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja pôsobí na hrade Hrušov od roku 2002.
Najkratšia cesta na hrad je červeným turistickým značením od hlavnej cesty medzi obcami Skýcov a Topoľčianky, kde je vybudované parkovisko.
Chodník vedie od parkoviska mladým lesom k horárni a odtiaľto pokračuje kamenistá lesná cesta až k hradu.

Vysadené gaštany popri ceste sú v plnom kvete a z trasy je výhľad na okolité kopce a lúky.


Na lúke pod hradom sa nachádza pomník T.G.Masarykovi, ktorý na priľahlých lúkach rád trávil čas počas pobytu v Topoľčiankach a ktorý dal podnet na prvú konzerváciu hradu.


Tesne pod hradom je tiež pomníček zanietenému dobrovoľníkovi na hrade Hrušov, Zdenkovi Švestkovi.
Na okraji lúky pod hradom je vybudovaný altánok a tiež vzdelávacie prvky pre deti.
A toto je on, majestátny gotický hrad Hrušov.

.
Hrad Hrušov bol vybudovaný v 13. storočí a slúžil na kontrolu horskej spojnice medzi Ponitrím a Požitavým.
Počas viac ako 400 rokov sa tu vystriedalo viac majiteľom medzi nimi boli: Matúš Čák Trenčiansky, Bubekovci z Plešivca, Vladislav Opolský, páni z Topoľčianok, Leustach z Jelšavy, Rákocziovci a ďalší.
Počas protihabsburgeho povstania bol hrad v roku 1708 dobytý a zničený.
Už od altánku sú o hrade, majiteľoch vybudované informačné tabule. Vstup do hradu zabezpečovala hranolová veža so zdvíhacím mostom, po ktorej zostali len nepatrné stopy.


Pred vstupom do samostatného hradu je prichystaný materiál na ďalšie práce.



V časti delová bašta sú zdokumentované práce ktoré sa vykonali na hrade.


Všade sú umiestnené informačné tabuľky o jednotlivých miestnostiach hradu.




















Ako snáď ku každému hradu, aj k hradu Hrušov sa viaže povesť : Keď cisárske vojská dobyli Topoľčianky, rozchýrilo sa medzi nimi, že Alžbeta Rákocziová ukryla na Hrušovskom hrade rodinné poklady. A tak sa vojsko ponáhľalo na hrad. Násilím do neho vnikli a úporne hľadali zamurovaný poklad. Pritom hrad tak dôkladne prekutávali, že zbúrali skoro všetky jeho múry. Samozrejme zbytočne.
Výlet na hrad Hrušov je nenáročný, ktorý zvládnu aj menšie deti. Dá sa spojiť aj s ďalšími aktivitami na okolí, napríklad Topoľčianska zubria zvernica, rozhľadňa na Vápennom vrchu nad Skýcovom a iné.