Táto obojstranne priechodná, tunelovitá jaskyňa, v pohorí Považský Inovec, sa nachádza v katastri obce Radošina, v okrese Topoľčany.
Keď pôjdeme z Radošiny smerom na Piešťany, určite natrafíme na Motorest Čertova pec a neďaleko nej, asi 5 minút chôdze, sa nachádza aj táto voľne dostupná, neveľká jaskyňa.


Jaskyňa Čertova pec patrí medzi najstaršie jaskynné osídlenia na Slovensku, žil tu človek neandertálsky ešte v dobe kamennej.. Jej dĺžka je 27 metrov, šírka priemerne 6 metrov a výška 4,7 metra.
Jaskyňu spomína vo svojej publikácii už Matej Bel v knihe Notitia Hungariae novae historico-geographica, vydanej vo Viedni v roku 1742.
Prvý archeologický výskum tu uskutočnil v roku 1937 nemecký archeológ Lothar Franz Zotz. V jaskyni sa našli zlomky mamutoviny a dva pazúrikové úštepy z doby kamennej.
V rokoch 1958 až 1961 sa uskutočnil výskum pod vedením archeológa Juraja Bártu z archeologického ústavu SAV v Nitre. Potvrdilo sa osídlenie z obdobia paleolitu, eneolitu, staršej železnej doby, stredoveku, ako aj novoveku.
Údajne jaskyňu v minulosti obývali aj zbojníci, ktorí lúpili na neďalekej hradskej spájajúcej Nitru s Piešťanmi
V roku 1981 bola jaskyňa Čertova pec a jeho okolie vyhlásené za chránený prírodný útvar a v roku 1994 za prírodnú pamiatku.





Podľa povesti jaskyňu vyhĺbil čert ale pravdepodobnejšia je verzia že vznikla erozívnou činnosťou, prietokom vody.
Po návšteve jaskyne sa môžeme občerstviť v motoreste. Deti si prídu tiež na svoje Nachádza sa tu minizoo a tiež rôzne preliezky.
Čertu sa najviac podobá čierna koza zvedavo hľadiac na návštevníkov.

Prasce vykonávajú jarnú orbu.

Na jedálnom lístku motorestu bol aj guláš z diviny, týchto sa to našťastie netýka... teda zatiaľ

