K realizácii jednotlivých zastavení kalvárie došlo na medzinárodnom umeleckom sympóziu v roku 2018 v spolupráci s Akadémiou umení v Banskej Bystrici, kde 15 umelcov zo Slovenska, z Čiech, Maďarska a Poľska vytvorili 14 sôch zobrazujúcich zastavenia krížovej cesty. Ide o moderné stvárnenie biblického príbehu. Pri každom zastavení krížovej cesty sú osadené tabule so slovným opisom a výrokmi od známych ľudí o tieto sprievodné texty sa postarali Lívia Kupcová a Sandra Steinsdorferová..
Slávnostné otvorenie kalvárie sa konalo 29. septembra 2018, kedy kalváriu požehnal rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.
Kalvária sa nachádza nad mestom, nad bývalými kasárňami na kopci Šajba.
Z rozhľadne som hľadala spôsob ako zísť ku kalvárii neoznačeným chodníkom, ale nakoniec som sa musela vrátiť ku križovatke nad Včelárskym náučným chodníkom, kde bola umiestnená smerovka ku kalvárii. Po chvíli som si však nebola istá či idem správnym smerom, tak som sa spýtala okoloidúceho mladého muža na bicykli. Ten ma ochotne doviedol ku kalvárii a aj celú ju so mnou prešiel. Týmto sa mu chcem ešte raz za ochotu poďakovať, myslím si, že bez neho by som ju ani nenašla, lebo už ďalšie smerovky ku kalvárii neboli.
Prechádzame najskôr Kyslíkovou dráhou, Banským náučným chodníkom Popri chodníku sú informačné tabule o drevinách v tejto oblasti, nachádza sa tu jedna zo studničiek Štefana Libiča.
Štefan Libič vybudoval a udržiaval v okolí Brezna viac ako 30 studničiek a žliebkov.

Chodník ďalej vedie popri zvieracej obore, kde by sa mali nachádzať daniele a muflóny.


Po chvíli prídeme k vstupnej bráne na kalváriu. Je tu tiež osadená tabula s nasledovným výrokom matky Terezy: „ Pozrite ako príroda – stromy, kvety, tráva – rastú v tichu. Pozrite na hviezdy, na mesiac a slnko ako sa hýbu v tichu... Potrebujeme ticho, aby schopní dotknúť sa duší.“
Tento citát mi utkvel v pamäti už dávnejšie, neviem či by som ho inak z tabule vylúštila. Myslím si, že nebolo dobrým riešením použitie plechu ktorý vplyvom poveternostných podmienok koroduje.


Od vstupnej brány vedie nenápadný zarastený chodník k prvému zastaveniu „ Súd“.




2. zastavenie, „Kríž na pleciach“


3. zastavenie „Pád“


4. zastavenie „Mama“

5. zastavenie „Šimon“

6. zastavenie „Veronika“

7.zastavenie „Pád“ Pri tomto zastavení je obmedzený výhľad na mesto Brezno.


8. zastavenie „Plač“

9. Zastavenie „Pád“

10. zastavenie „Zvliekanie šiat“

11. zastavenie „ Pribitie na kríž“

12. zastavenie „Smrť“

13. zastavenie „ Prázdny kríž“

14. zastavenie „Pochovanie“


Kalvária je umiestnená v peknom prírodnom prostredí, z posledných dvoch zastavení je výhľad na mesto.


Modernému umeniu až tak nerozumiem, mne osobne sa viac páčia tie klasické staršie kalvárie. Je však na škodu, že osadené tabule s hodnotnými textami sú slabo, alebo nečitateľné. Terén je neupravený a neznalému návštevníkovi je táto kalvária skoro nedostupná, neoznačená, čo je škoda . Zámer na jej realizáciu bol dobrý, len to vyzerá tak, že sa na ňu časom zabudlo...