Kalvária v Borinke

Kalvária v Borinke
Písmo: A- | A+

Z hradu Pajštún schádzam do obce Borinka, červeným turistickým značením. Nie je to dlhá trasa, ale celkom prudko klesá, som rada že na výstup som si zvolila Stupavu.

Borinka je obec v okrese Malacky,  v doline Stupavského potoka, na juhozápadnom okraji Malých Karpát. Pôvodne som chcela pokračovať ďalej do Marianky, keď ma upútala smerová tabula k miestnej kalvárii, nevedela som o nej. Avšak táto smerová tabuľa bola prvou a zároveň poslednou. Tak som sa vybrala smerom  ktorý mi  naznačoval.

 

smer kalvária
smer kalvária 

Dlhá ulica, vedúca k lesu, žiadna odbočka a kalvárie nikde.

ulicou Borinky
ulicou Borinky 

Našťastie na jednom dvore som počula rozhovor , tak som sa spýtala na cestu ku kalvárii. Domáci mi ochotne vysvetlili, že sa musím o veľký kus vrátiť a sledovať dlhý múr, kde bude vchod.

Vraciam sa späť a už si viac všímam múry a bráničky. Konečne som ju našla. Ale tadiaľto cesta nepovedie, aj keď vidím kaplnku. Tak obchádzam ohradený priestor  z boku je ďalšia bránička , váham, vojsť, či nie? Pripadá mi to, ako keby som niekomu vošla do dvora. Ale toto bola tá správna bránička.

nepriechodná bránička
nepriechodná bránička 

za plotom tehlový prístrešok a soch sv. Michala
za plotom tehlový prístrešok a soch sv. Michala 

vchod bránou na kalváriu
vchod bránou na kalváriu 

Iniciátorom výstavby kalvárie v Borinke bol rožňavský arcibiskup Michal Bubnič, rodák z Borinky. Bola dokončená a vysvätená v roku 1940.

V spodnej časti sa nachádza socha sv. Michala, vrchná časť na ktorú sa dostaneme po schodoch,  sú jednotlivé zastavenia krížovej cesty.

 

prístrešok so sochou sv. Michala
prístrešok so sochou sv. Michala 

schody do  vrchnej časti
schody do vrchnej časti 

jednotlivé zastavenia krížovej cesty
jednotlivé zastavenia krížovej cesty 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

v pozadí hrad Pajštún
v pozadí hrad Pajštún 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Čo k tomuto dodať? Ako to jemne napísať a neuraziť?

Mám pochodených viac kalvárii, nie, nie som veriaca. Pre mňa sú to sakrálne pamiatky a tiež kus našej histórie, ako hrady, zámky a iné stavby. Ale z tejto kalvárie som bola rozčarovaná.

Nie, nejde o to že má svoj vek, sú aj staršie od nej, ale ani jedna čo som navštívila nebola takto zanedbaná.

Už ten vstup na kalváriu jedna bránka uzavretá, zarastené a k tomu siahovica dreva pri nej. Pri tehlovom prístrešku so sochou sv. Michala hrdzavý sud, ďalší neporiadok a okolo psie výkaly /teda myslím si že to boli psie/. Vrchná časť zarastená, niektoré reliefy chýbajú a taktiež na zastaveniach vrchné krížiky, áno zub času dá sa povedať, ale to prostredie?

Farnosť zrejme nemá finančné prostriedky na opravu, ale verím tomu že jedna brigáda na vyčistenie tejto pamiatky sa dá zvládnuť aj bez finančných prostriedkov, len treba chcieť a priložiť ruku k dielu. Prípadne ak sa to nedá, tak radšej odstrániť smerovú tabulu ku kalvárii, lebo naozaj, nie je čím sa chváliť.

Použité fotografie sú z 3.8.2021

Skryť Zatvoriť reklamu