Kaštieľ Hajna Nová Ves

Hajna Nová Ves obec v okrese Topoľčany. Práve tu som sa zastavila, aby som si pozrela jedinečný renesančný kaštieľ a okolitý park.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Kaštiel ktorý sa nachádza v centre obce dal postaviť v roku 1609 Tomáš Vízkelety. Bolo to luxusné sídlo bohatého panstva ktoré sa zaoberalo poľnohospodárstvom. Kaštieľ dopĺňali hospodárske budovy.

Neskôr kaštieľ patril rodine Ocskayovcov, Zerdahelyiovcov, Zámojských či Steigerovcov.

Tento kaštieľ je jedným z mála ktorý si na Slovensku zachoval len drobnými úpravami svoju renesančnú čistotu.

Do roku 1993 v areáli sídlila Špeciálna základná škola internátna a praktická škola. Pre školu bolo finančne náročné udržiavať kaštieľ aj s parkom, preto ho v roku 2003 predala súkromnému majiteľovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Avšak kaštieľ je kultúrnou pamiatkou od roku 1963, park bol za chránenú prírodnú pamiatku vyhlásený v roku 1984. Predajom parku tým došlo ku porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje prevod vlastníctva štátu k pozemkom s tretím stupňom ochrany na iné osoby. Teda predaj je neplatný a vedú sa súdne spory. Pre súkromného majiteľa je kaštieľ bez parku bezcenný.

Pokiaľ sa dospeje k rozhodnutiu už možno ani potrebné nebude, kaštieľ chátra a čím dlhšie sa patová situácia rieši, tým bude potrebná vyššia finančná čiastka na opravu, alebo už bude neopraviteľný.

Ako a či vôbec sa usporiadali vlastnícke práva ku kaštieľu a k okolitému parku, som sa nevedela už dopátrať, isté je len to, že krásna stavba je v dezolátnom stave, čo je veľká škoda.

SkryťVypnúť reklamu

Pár fotografii napovie o stave tejto historickej stavby.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Poslednými šľachtickými vlastníkmi kaštieľa boli Albert Emil von Steiger-Münsingen von Relle a jeho manželka Maria Judyta Eleonora Eugenia Ludmiła Zamoyska, ktorých erby v oválnych medailónoch datované rokom 1896 sú umiestnené po stranách vstupnej brány do kaštieľa

Obrázok blogu

Časť hospodárskych budov.

Obrázok blogu

Zrejme bývalá zvonica.

Obrázok blogu

V parku stojí socha sv. Jána Nepomuckého.

Obrázok blogu

Pár záberov s interiéru cez rozbité okná.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na nádvorie kaštieľa sa mi nepodarilo pozrieť, tak informácie čerpám zo stránky https://www.obnova.sk/pamiatka/hajna-nova-ves-kastiel

Kaštieľ má štvorkrídlovú dispozíciu, rozloženú okolo ústredného nádvoria na štvorcovom pôdoryse. Nádvorie je sprístupnené jedným prejazdom s bránou. Tri krídla lemujú zo strany nádvoria arkády, v druhom podlaží formou otvorenej arkádovej chodby, ktorej oblúky sú nesené subtílnymi, štíhlymi kamennými stĺpmi. Zdôraznenie pevnostného charakteru priniesla neoslohová obnova a úprava v 19. a 20. storočí (1896, 1924), ktorá vyzdvihla, obnovila a doplnila niektoré prvky renesančných fortifikačných stavieb, s cieľom rekonštruovať historický stav v romantizujúcom a historizujúcom duchu. Romantizujúci výraz (neogotika a neorenesancia) je určujúcim znakom exteriérov kaštieľa. Okolo kaštieľa sa nachádza rozsiahly anglický park. 

SkryťVypnúť reklamu

Škoda, že takéto nádherné stavby sa už zrejme pre budúce generácie nezachovajú.

Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  819
  •  | 
  • Páči sa:  1 147x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu