Kaštieľ v Brodzanoch

Rada chodievam do jedného parku neďaleko nášho mesta. V každom ročnom období má svoje čaro. Chodievam tam hlavne so svojimi vnúčatkami, na prechádzku, kŕmiť kŕdel divých kačíc, ktoré majú svoj domov na vodných terasách potoka. Je to v neďalekej dedinke Brodzany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V parku sa nachádza kaštieľ, najstaršia zmienka o ňom je z roku 1377 keď bol rodovým sídlom Brogyányiovcov ešte ako kúria.

V roku 1669 sa uskutočnili na ňom stavebné úpravy, vtedy sa už táto stavba uvádzala ako kaštieľ. Areál kaštieľa tvorí rozsiahly park, založila ho rodina Friesenhofovcov svojim príchodom do Brodzian. Barón Gustáv Friesenhof sa po smrti svojej manželky oženil so švagrinou vtedy už nebohého básnika A.S. Puškina, Alexandrou Gončarovovou. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá prežila celý svoj život v Brodzanoch.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 1979 sa v kaštieli nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina.

Súčasťou parku sú vodné kaskády potoka Geradza. Na prechádzke po zákutiach môžme obdivovať pomník A.S.Puškina, ako aj busty významných osobností slovenskej a ruskej literatúry a krásnu parkovú výsadbu.

Park bol v roku 1984 vyhlásený za chránený park a v roku 1996 bol prekategorizovaný na chránený areál.

Z dnešnej prechádzky Vám prinášam pár fotografií.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  760
  •  | 
  • Páči sa:  505x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu