Ak by ste však hľadali typické značenie náučného chodníka, teda biely štvorec, v ktorom je zakreslený uhlopriečne zelený pás, hľadali by ste márne. Orientácia na trase náučného chodnika je možná len na základe mapky a riadiť sa intuíciou.

Citácia z webovej stránky obce:
Obec Klátova Nová Ves teda prispela k poznaniu histórie všetkých jej pamiatok. Ich propagácia a znovuoživenie je rovnako dôležité pre občanov obce i pre návštevníkov. Pre tých prvých je to návrat k vlastným koreňom, pre návštevníkov sú atraktívne svojou malebnosťou i historickou hodnotou.
Zdroj: http://www.klatovanovaves.sk/turisticko-naucny-chodnik-.phtml?id3=38436
Z vlastných skúseností môžem len potvrdiť, že predmetný chodník bez značenia neslúži návštevníkom a mám pochybnosti aj o tom, že slúži obyvateľom obce. Je to škoda, lebo naozaj trasa je atraktívna a zaujímavá.
Keď som v obci nenašla značenie náučného chodníka, tak som zmenila plán a vybrala som si žlto značený turistický chodník vedúci na Javorový vrch.
Z obce vedie značenie asfaltovanou cestou k horárni v časti Cibajky. Popri ceste podľa mapky mala byť vodná nádrž, v ktorej však bolo minimálne vody, skôr to bolo ako väčšia kaluž.

Pri horárni sú umiestnené informačné panely o prírodných krásach a zaujímavostiach okolia, histórii a súčasnosti regiónu.

Žlté turistické značenie pokračuje cez areál horárne.

Zanedlho som v diaľke zahliadla komín, keď som prišla k nemu bližšie tak bol tu umiestnený aj panel náučného chodníka, je to vlastne stará vápenka.
V rokoch 1914-1916 bola podnikateľmi Haupt – Stummerovcami v obci vybudovaná úzkorozchodná železničná trať Cibajky-Klátova Nová Ves-Bošany-Prázdnovce. Slúžila na prepravu dreva, kameňa, cukrovej repy a neskôr aj vápna.. Na samote Cibajky, južne od obce dal postaviť barón Biedermann v roku 1929 vápenku.. Mala slúžiť na spracovanie vápenca na vápno. Zachovala sa iba schátralá vysoká pec a časť výrobnej budovy.


Na okraji lesa za vápenkou je pomník padlému partizánovi, Jozefovi Szabovi, o ňom som však žiadnu zmienku na informačnom panely nenašla.

Podľa starej vápenky usudzujem, že žlté turistické značenie je aj trasou náučného chodníka, ale pred Javorovým vrchom by sa mal náučný chodník odkláňať.
Lesná asfaltovaná cesta ma doviedla až k lesníckej chate Podskalie. Je naozaj pod skalami ktoré sa týčia z opačnej strany cesty.



Od chaty vedie už kamenistá lesná cesta v doline preteká potôčik.


Lesná cesta sa zabočí vľavo a v diaľke vidieť altánok, zrejme to bude pokračovanie náučného chodníka. Ja pokračujem však už s užším chodníkom so žltým turistickým značením na Javorový vrch, až cestou späť sa budem pokračovať náučným chodníkom.
Prichádzam k zaujímavej kamennej stavbe, pri nej sa nachádzajú lavičky a stoly zrejme stavba slúži ako útulňa pred nečasom, neďaleko je smerovka k vode. Vo vnútri je keška, nie som Geocacher, teda hľadač, stretla som sa s tým prvý krát.

V lesoch navôkol je ťažba, tak sa mi naskytnú občas aj výhľady, pozitívne však je to, že zároveň je tu množstvo mladej výsadby v lesných škôlkach.


Popri takejto ohradenej škôlky sa dostávam na vrchol Javorového vrchu. Javorový vrch s nadmorskou výškou 731 metrov sa nachádza na hlavnom hrebeni pohoria Tríbeč. Vrchol je zalesnený, z vrcholu nie sú výhľady do okolia, ale potešili aj odkvitajúce snežienky navôkol.



Odtiaľto sa vraciam k odbočke, kde sa nachádza altánok a budem pokračovať náučným chodníkom.