Prvá písomná zmienka o obci Klíž je z roku 1244. Klížske Hradište patrilo panstvu v Klíži a vzniklo pri obrannom hradisku v 11. storočí.
Nachádzal sa tu aj benediktínsky kláštor, z ktorého zostali len oporné múry, či skôr fragmenty hradieb pod farou. Pod hradbami bývalého kláštora vyviera voda a je tam upravené jazierko altánkom.



Vedľa farského úradu sa nachádza rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých, postavený v roku 1803. Momentálne to vyzerá na rozsiahlu rekonštrukciu exteriéru. Keď bude hotová, pôjdem sa tam znovu pozrieť.


Hneď vedľa kostola je miestny cintorín. V strede cintorína stojí skvost románskej architektúry kostol sv. Michala Archanjela. Je postavený v roku 1130 z opracovaného kameňa, rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 1936.
Skladá sa z pozdĺžnej lode, východnej polkruhovej apsidy a asymetricky pripojenej valcovej veže, v ktorej je vretenové schodisko na emporu.








Na miestnom cintoríne je pochovaný aj spisovateľ Ladislav Ťažký, rodák z Čierneho Balogu.

Ulička ma doviedla do skanzenu pod názvom „Starý Klíž.“


Tu visel nápis ktorý ma upútal, bez pomoci EU. Keď sa chce, aj takto sa dá....

Skanzen tvorí 10 objektov na ploche 1,3 ha kolaudovaných v roku 2010. Nachádza sa tu aj kultúrne centrum s pódiom.

Kópia rodnej chalúpky spisovateľa Ladislava Ťažkého.

Chalúpky v Starom Klíži sú vytvorené citlivou kombináciou štýlov a ľudových prvkov z rozmanitých kútov Slovenska.







Klížske Hradište sa oplatí navštíviť. Odtiaľto vedie modré turistické značenie na Vrchhoru, čo tiež spadá do katastra obce Veľký Klíž. Tu sa nachádza zrúcanina renesančného kostola z roku 1640 a baroková kaplnka sv. Jána Nepomúckeho z roku 1740