Nad obcou sa nachádza rozhľadňa Chotenovec a to je môj prvý cieľ. Rozhľadňu vidieť už z obce, z časti k nej vedie modré turistické značenie.

Tento značený chodník vedie od stredu obce k starému cintorínu a k farme. Hoci som prehľadávala rôzne zdroje, nenašla som o tomto starom cintoríne na okraji obce žiadnu zmienku.


Nad pasienkami miestnej farmy sa odbočuje k rozhľadni už miestnym značením, ktoré je po celej trase dostačujúce. Ešte pohľad vpred na môj cieľ a tiež vzad na zimne vykurovanú dedinu.


Lesná cesta vedie najskôr hustejšie zarasteným územím, kde o drobné vtáctvo nie je núdza, neskôr je to lesná cesta. Dĺžka trasy k rozhľadni je zo stredu obce približne 3 km, skrátiť si ju môžeme o cca 0,5 km pokiaľ začneme trasu od miestnej farmy, kde za nachádza trávnatá plocha vhodná na zaparkovanie. Chodník je stále mierne stúpajúci, pričom prekonáme prevýšenie 233 metrov.

Rozhľadňa bola postavená v roku 2021, na vrchu Chotenovec, teda patrí medzi novšie rozhľadne. Jej celková výška je 16 metrov a najvyššie poschodie je vo výške 11,2 metra. Zo severnej strany je ohraničená lesom, z južnej pod ňou, sú zakrpatené stromy a rastie tu množstvo drienok.



Výhľady z rozhľadne sú najmä do doliny s okolitými obcami a kopčeky pohoria Tríbeč.




Na posedenie slúžia aj okolité pne . Určite v letných mesiacoch je príjemné aj v tieni takto skrútenej borovice. Ale príjemne sa tu sedí aj teraz, a po chvíľke oddychu sa vraciam späť do obce.

V strede obce sa nachádza jazierko a pri ňom altánok. Teraz je tu inštalovaný Betlehém v životnej veľkosti. Nechýbajú ani traja králi, práve v tento sviatok som ich tu navštívila.


V obci kedysi stál benediktínsky kláštor Blahoslavenej Panny Márie, z kláštora zostali len obvodové múry pri jazierku, namiesto neho je tu vystavaná fara a v roku 1803 sa tu postavil kostol Všetkých svätých.


Nad kostolom sa nachádza miestny cintorín, tu sa nachádza aj skvost románskej architektúry, kostol sv. Michala Archanjela. Postavený bol v roku 1130 a využíval sa do roku 1828. Neskôr zostal bez strechy a pustol, obnovený bol v roku 1936. Ďalšia renovácia tohto chráneného objektu bola v rokoch 1975-76.



V interiéri sa nachádza oltár. Úzkymi točitými schodmi sa dá vyjsť aj na chór. Schodište je však neosvetlené preto je nutná opatrnosť.


Keď príde môj čas, chcem byť pochovaný pod lipou vo Veľkom Klíži, toto bolo posledné želanie spisovateľa Ladislava Ťažkého, ktoré sa mu aj splnilo. Jeho miesto posledného odpočinku je na tomto miestnom cintoríne.

Na okraji obce sa nachádza malý skanzen tkz „Starý Klíž“. Táto expozícia ľudovej architektúry a bývania ponúka možnosť nielen nahliadnuť ale aj zoznámiť sa so životom predkov. Desať chalúpok je postavených v areáli s rozlohou 1,3 ha. Nachádza sa tu kultúrne centrum, reštauračné zariadenie, amfiteáter. V tomto čase majiteľ nebol prítomný, tak som prehliadku neabsolvovala.




Z rozhľadne v priblížení areál Starého Klíža.

Klížske Hradište a okolie je vhodným tipom na na nenáročný výlet do prírody ako aj za poznaním histórie.