Okruh Kohútovo-rozhľadňa Háj-Zvonička a Kohútovo ponúka pekné výhľady na mesto a množstvo historických zaujímavostí. Vedie tu žlté turistické značenie a zároveň Náučný chodník Zvonička.
Pri pútnickom mieste Kohútovo, nad Novou Baňou, je vybudované parkovisko a je ideálnym miestom pre začiatok túry.

V roku 1863 keď obyvateľstvo Novej Bane súžovalo veľké sucho, na tomto mieste sa pásli ovce. Jedna z nich začala na tomto mieste hrabať, až tu vystrekla voda. Obyvatelia to považovali za prejav Božej milosti a zavesili na strom obrázok Panny Márie. Odvtedy začali chodiť sem pre vodu, aby ich Panna Mária oslobodila od ťažkostí a chorôb. Pribúdali aj svedectvá o uzdraveniach. Ako prvá tu bola postavená socha Panny Márie vysvätená v roku 1865 na sviatok Anjelov strážnych.

Neskôr bola vystavená neogotická kaplnka a začali sa tu konať púte. Zaujímavosťou areálu okrem iného je aj mohutný okolo 40 metrov vysoký sekvojovec mamutí s odhadovaným vekom okolo 117 rokov.


Odtiaľto pokračujem žltým turistickým značením až k smerovníku Štamproch. Cesta nie je ideálna, odmäk a následne mráz spôsobil, že je čiastočne pokrytá ľadom, treba si dávať väčší pozor.



Od smerovníka je už výraznejšie stúpanie k rozhľadni. Slnko vykúka spoza kopca a po chvíli už prichádzam k rovinke, ktorá naznačuje, že rozhľadňa je neďaleko.


Rozhľadňa Háj sa nachádza na rovnomennom kopci nad Novou Baňou, bola sprístupnená v roku 2017 v kombinácii kameň a drevo. Práve ten kameň, ryolit sa v okolí ťažil a vyrábali sa z neho mlynské kamene. Má výšku 21 metrov a tri vyhliadkové poschodia.. Z rozhľadne je výhľad na Novobanskú kotlinu, mesto Nová Baňa a priľahlé samoty, pohorie Pohronský Inovec a tiež na Podunajskú nížinu. Miesta si môžeme priblížiť vyhliadkovým ďalekohľadom. V tomto ročnom období však pevné drevené schody pokrýval ľad, tak si treba dávať pozor pri výstupe.



Výhľady z rozhľadne.





Pri rozhľadni sa nachádza ohnisko a sedenie.

Upútalo ma značenie k hojdačke. Zrejme je to nová atrakcia, na tomto mieste som už dávnejšie nebola, tak som sa rozhodla k nej zájsť. Keby nebol vyšľapaný úzky chodníček v snehu, asi by som tam ani netrafila, odbočka k hojdačke je síce označená ale ďalej už nič. Jednoduchá hojdačka je umiestnená na jednom z množstva háld kamenia a je z nej výhľad na kopce Pohronského Inovca.




Pri zostupe od hojdačky si všímam rôzne kamenné balvany zapadnuté snehom ale aj čiastočne odkryté ryolity.

Ryolit sa ťažil vo viacerých kameňolomoch v okolí Novej Bane. Medzi jej vlastnosti patrí tvrdosť, pevnosť a odolnosť voči obrusovaniu, teda je to vhodný materiál na výrobu mlynských kameňov. Okolo roku 1850 vznikla Prvá novobanská spoločnosť na výrobu mlynských kameňov, tiež sa dodával kameň na stavebné účely. Postupne výroba mlynských kameňov zanikla.
Od hojdačky ďalej pokračujem prudším klesaním k ďalšej mojej zastávke a to k Zvoničke. Cestou sa dá odbočiť aj k výhľadovým bodom ako je Havrania, či Červená skala, k rôznym štôlňam ale chodník k nim je neprešľapaný, tak tieto miesta pôjdem pozrieť v inom ročnom období.
Aj neďaleko Zvoničky ma prekvapila nová zaujímavá stavba včelína a tiež zrekonštruovaný bufet Zvonička. Tento je otvorený v tomto období len v piatok a cez víkendy, tak som im žiadnu tržbu neurobila.
Na nástenke mali rôzne zaujímavé podujatia, ktoré sa tu usporadúvajú, je tu vybudované detské ihrisko, vysadené rôzne dreviny od mojej poslednej návštevy tohto miesta som bola milo prekvapená s týmito novotami.




Zvonička
Objekt zvonice bol postavený v roku 1874 ako súčasť pútnickeho miesta Kohútovo. Pôvodne sa tu nachádzali dva zvony, ktoré boli počas I. svetovej vojny rekvírované, neskôr boli nahradené.


Od Zvoničky pokračujem žlto označeným chodníkom na okraj mesta a ďalej asfaltovanou cestou späť ku Kohútovu. Síce je možnosť aj chodníkom lesom, ale práve množstvo ľadu na ňom ma od tejto možnosti odradilo.

Celá trasa je dobrým tipom na výlet s množstvom zážitkov pre rodinu s deťmi, ale určite odporúčam v inom ročnom období