Podľa legendy sa v lese, s krásnymi vysokými stromami, zjavila obyvateľovi Dechtíc, keď sa tam modlil, svätá panna Katarína. Vnukla mu myšlienku, aby na tomto mieste postavil kaplnku a toto miesto bude hojne navštevované veriacimi.
Po tejto zvesti Dechtičania postavili na toto miesto drevenú kaplnku, kde chodili veriaci. Ján, syn bohatého grófa z Jablonice Apponyiho, sa rozhodol, že na tomto mieste začne žiť život pustovníka. Usadil sa v neďalekej jaskyni, v blízkosti kaplnky. Keď sa modlil vo svojej jaskyni, tiež sa mu zjavila svätá Katarína. V súčasnosti jaskyňu obkolesuje svätyňa kostola, vchod do nej je zamurovaný.
Po roku modlitieb príbuzný Jána trvali na tom, nech sa vráti domov. Keď ho nezlomili, násilím ho doniesli späť do rodičovského domu, v tú noc Ján v tichosti zomrel.
Odvtedy veriaci ešte častejšie navštevovali kaplnku a jaskyňu. Na tomto mieste dal gróf Krištof Erdődy pre rehoľu menších bratov Františkánov vystavať kláštor.
Kláštorný komplex v rannobarokovom štýle postavil taliansky staviteľ Pietro Spazzo. V 17. storočí ho poškodili turecké vpády a cisárske vojská.. V dôsledku jozefínskych reforiem, z ktorých vyplývalo, že sa zachovali len tie kláštory, ktoré sa venovali charitatívnej alebo pedagogickej činnosti, bol v júli 1786 kláštor zrušený. Mnísi opustili kláštor, inventár prevzali okolité kláštory.
V roku 1994 vzniká projekt na záchranu Katarínky a už v lete 1995 sa tu organizujú letné dobrovoľnícke tábory mladých.
Cieľom projektu je záchrana ruín pred zrútením, zakonzervovanie, komplexný archeologický historický, pamiatkový a geofyzikálny výskum, vyčistenie a udržiavanie areálu Katarínky ako aj prírodnej rezervácie Katarínka.
Dominantou kostola je mohutná veža, veža je spevnená a domurovaná, vybavená schodmi hore je vyhliadková plošina. Prístupná je len so sprievodcom.
Vnútro kostola s výrazným presbytériom, sú tu klenby a piliere. Kostol ako aj veža sú bez strechy.







Z kláštora zostali len obvodové múry, je zrejmé, že sa tak isto ako kostol bude opravovať, svedčí o tom pripravené lešenie.



V okolí je vybudované ohnisko a sedenie. Informačné panely popisujú históriu Katarínky a tiež práce, ktoré sa vykonali pri záchrane tejto historickej stavby.
Neďaleko kláštora je vybudovaná expozícia priemyselnej a lesnej železničky. Pôvodná trať lesnej železnice Smolenice-Dobrá Voda. bola vyššie v horách.


Najlepší a najkratší prístup je po poľnej ceste medzi Naháčom a Dechticami. Pod lesom je vybudované parkovisko. Odtiaľto je to približne 20 minút chôdze lesnou cestou ku Katarínke.
Návšteva kláštora, príjemné posedenie v lone prírody, prípadne opekanie, je vhodným tipom na výlet aj s menšími deťmi.