Na rozsiahly hrebeň tejto hôrky nevedie turistické značenie, takže prístupový chodník si musíme samy určiť. Jeho hrebeň je zároveň hranicou dvoch okresov, okresu Partizánske a Topoľčany.
Najkratšia trasa je z obce Krnča, ale najmenej prudký výstup je zo Sádku, ktorý je miestnou časťou obce Klátova Nová Ves. Keďže sem nevedie značený chodník, tak určite sú aj ďalšie možnosti keď skombinujeme lesné zvážnice a chodníky.
Síce o pohorí Tríbeč kolujú rôzne historky, ako zmizli ľudia v týchto horách, ale ako sa hovorí, kto sa bojí, nech nechodí do lesa. A keď sa niekedy dostane na Kozlicu, tak si túto hôrku určite zamiluje.
Nad obcou Sádok už z ďaleka dominuje na kopci Chríb románsko-gotický kostol Panny Márie, Kráľovnej anjelov, v okolí kostola sa nachádza miestny cintorín. Predpokladá sa, že kostol vznikol na mieste staršieho včasnostredovekého hradiska Čížik. Toto územie bolo však osídlené už v období lengyelskej kultúry.

Poľná cesta pokračuje popri kostole , okrajom polí k lesu.

Jeden úsek je dosť blatistý, na týchto miestach je mokro, aj keď je všade navôkol sucho.
Pohľad späť na kostol.

Nasleduje mierne stúpajúca zvážnica listnatým lesom až k menšej čistinke.


Od lesnej čistinky zvážnica mierne klesá, pokračuje lesom až pod Kozlicu.

Po chvíli už vidieť dvíhajúcu sa Kozlicu, Na vrchol vedie vychodený chodník s prudším stúpaním. Je to však krátky úsek.

Pri stúpaní vidieť prvé do ružova sfarbené kremence.

Kým v lese boli krásne štíhle stromy, tu je každý jeden strom originál, dva rovnaké neexistujú. Hoci je zima, január, po snehu či námraze niet ani stopy, stromy sú porastené hrubou vrstvou sýto zeleného machu.



Navôkol sú rôzne popadané konáre, kmene stromov, pri takýchto pohľadoch pracuje fantázia, čomu sa podobajú?








Hrebeň Kozlice je taka mierna vlnovka, po pár metroch sú prvé výhľady.




V najvyššom bode sa nachádza sedenie, je tu postavený kríž a neďaleko na strome sa nachádza vrcholová kniha. Pribudli aj srdiečka v machu vystavané z kameňa.


Okrem oddychu na lavičke, ponúka Kozlica aj očarujúci polkruhový výhľad na partie tríbečského masívu, obce a mestá v dolinách, rovinu Podunajskej nížiny, pri dobrej viditeľnosti aj pohorie Považský Inovec.
Výhľady z Kozlice






Keď budeme pokračovať vrcholovým chodníkom, prídeme na bočný hrebeň Trniny. Popri chodníku sú ďalšie zaujímavé stromy, všade svieži mach, prečnievajúce skalky.






Trniny majú nadmorskú výšku 495 metrov a výhľad z nich je podobný ako z Kozlice.

Celá trasa až na krátky úsek stúpania je nenáročná, vzhľadom na neoznačené chodníky si dĺžku určujeme samy. Táto moja mala okolo 10 kilometrov.