Nenáročný obojsmerný chodník má 22 zastavení, vedie prevažne asfaltovanou cestou a z časti trasou bývalej lesnej železnice cez územie dvoch prírodných rezervácií a to Čepúšky a Kulháň.
Najvhodnejší prístup je z osady Duchonka.
Náučný chodník začína arborétom drevín s prvou informačnou tabuľou vedľa areálu lesnej správy. V priebehu trasy chodníka je ďalších 14 označených odrastených jednotlivých druhov stromov.


Pokračovanie náučného chodníka je po žltej turistickej značke a následne už lesnou asfaltovanou cestou.

Jednotlivé zastavenia náučného chodníka :
1) Predstavme sa
2) Naučme sa - lesnícka pedagogika
3) Tvorba krajiny
4) Objekty PRO SILVA
5) Význam a funkcie lesa
6) Flóra a fauna, liečivé rastliny
7) Ochrana prírody
8) Mraveniská
9) Lesná železnička
10) Pôdny horizont
11) Hradenie bystrín, lesné stavby
12) Veterná smršť
13) Opatrnosti nikdy nie je dosť
14) Ochrana lesa
15) Rybník – vodný svet,
16) Obnova a výchova lesa
17) Lesná zver
18) Obhospodarovanie lesa
19) Zakladanie lesa
20) Kulháň - história
21) Vážime si odborníkov
22) Predstavme sa
Trasa náučného chodníka.

Sú to veľmi zaujímavé zastavenia, čo sa týka všetkých informácií ktoré tieto panely poskytujú, či sú to informácie o lesníckej činnosti, funkciách lesa, jeho význame, zásadách správania sa v lese i o nebezpečenstvách, ktoré ľuďom v lese hrozia a tiež o histórii tejto oblasti.
Trasu si môžeme aj skrátiť tým, že nepôjdeme násypom lesnej železnice, môžeme ďalej pokračovať asfaltovanou cestou, ale to by bolo škoda prísť o jednu z najatraktívnejších častí chodníka.
Lesnou železničkou tu dopravovali nielen drevo, ale aj ľadové kryhy cez zimu z dvoch tamojších rybníkov, ako aj iný materiál.



Nerovnosti v okolitom teréne sú po rozsiahlej ťažbe zlata v tejto oblasti. Práve okolie obce Zlatníky je oblasť najstarších a plošne najrozsiahlejších povrchovým dobývok zlata na Slovensku. V minulosti sa tu vyťažilo okolo 1750 kg zlata.


Osada Kulháň vznikla niekedy v stredoveku. V okolí sa ťažilo zlato, pálilo drevené uhlie a tiež tu boli sklárne. V okolí rastú obrovské duby ktorých vek sa odhaduje do 600 rokov.
Dnes je v osade zopár domov, ale aj možnosť posedenia a občerstvenia sa vo firme Viridis, kde si môžeme uloviť pstruha, alebo si na pečenom pochutnať. Zariadenie je otvorené v sezóne cez víkendy.







Súčasťou chodníka je aj pamätné miesto venované nestorovi lesníctva na Slovensku, profesorovi Hubertovi Bezačinskému (1910-1975), ktorý v roku 1939 svoju lesnícku prax začínal práve na Kulháni.

Náučný chodník je dobrým tipom na výlet s deťmi, pričom skrátená verzia náučného chodníka sa dá prejsť aj s tými najmenšími. Panely pútavou formou prinášajú veľa zaujímavých informácií z rôznych oblastí. Menšou nevýhodou je to, že neexistuje spojenie dopravnými prostriedkami z Kulháňa späť k osade Duchonka.