Toto nevysoké pohorie ponúka rôzne možnosti turistiky, či aktívneho oddychu. Je tu množstvo značených turistických a cyklo trás, nájdeme tu rybníky, rozhľadne, skalné výhľady, jaskyne, hrady, sakrálne pamiatky.
Najbližšie pre obyvateľov Bratislavy je Železná studnička, v prímestskej rekreačno-oddychovej lokalite v Bratislavskom lesoparku. Názov dostala podľa železitej vody, ktorá na tomto území vyvierala. V minulosti tu boli vybudované Ferdinandové kúpele, ktoré vybudoval mešťan Jozef Bergameny. Kúpele využívali železitú vodu z prameňa, prvá liečebná sezóna bola v roku 1830.
Neskôr kúpele menili majiteľov a prebudovali sa na hotel. Okolité lesy, jazerá, možnosť občerstvenia boli lákadlom pre návštevníkov. Stavebná činnosť, úpravy toku Vydrice narušili spodné vody a zapríčinili zánik prameňov. Kúpeľná budova začala chátrať a v roku 1970 bola asanovaná.
Údolím preteká potok Vydrica a od Červeného mosta vedie cez Železnú studničku náučný chodník na Kamzík. Vydrica v strednej časti toku zásobuje vodou štyri rybníky, ktoré boli vybudované v roku 1846 na pohon deviatich vydrických mlynov. Z týchto mlynov sa zachoval deviaty tkz Suchý mlyn a Klepáč. Klepáč ktorý bol pôvodne 8. mlyn. Objekt mlyna v minulosti bol využívaný primárne na aktivity s mládežou.
Dolinou Vydrice vedie od Červeného mosta Cesta mládeže. Cestu prekleňuje železničný, Červený most. Pôvodný most bol postavený z tehál, aj preto dostal názov červený. Prvý vlak prešiel cez tento most z Viedne do Bratislavy v roku 1848. Most slúžil svojmu účelu do konca 2. svetovej vojny, keď ho nacistické vojská vyhodili pri ústupe do vzduchu. Po vojne bol nahradený mostom z oceľových nosníkov, pre zachovanie jeho mena bol natretý na červeno.
Trasou je hustá sieť informačných panelov o faune, flóre a histórii tohto územia.

Od mosta vedie náučný chodník cez Partizánsku lúku. Tento voľnočasový areál má vybudované detské ihriská, športoviská, nachádza sa tu prírodný amfiteáter i bufet. Cez potok Vydrica sú vybudované drevené mostíky. Je to príjemné miesto pre deti ako aj dospelých.

Areál Partizánskej lúky.




Chodník vedie ďalej k štvrtému rybníku. Opar sa drží nad hladinou ale ranné slnko začína rozžarovať jesene sfarbené vrcholky stromov. Na rybníku je vybudovaná vyhliadková plošina.
Štvrtý rybník.





Tretí rybník s vyhliadkou.



Náučný chodník ďalej vedie popri bývalom mlyne Klepáč.


Neďaleko Klepáča sa nachádza deviaty mlyn, tiež už len bývalý, ktorý teraz je majetkom lesov, Suchý mlyn.

Trasou sa nachádzajú aj sakrálne pamiatky, ale aj pamätník na mieste kde 1. mája 1890 bratislavskí robotníci prvýkrát manifestačne oslávili sviatok pracujúcich celého sveta




Prichádzam k budove bufetu. Za bufetom už vládne čulý pracovný ruch na prestavbe tiež zaujímavého objektu.


Za týmito objektmi sa nachádza ďalší, druhý rybník, aj tu je živo rybári čakajúci na svoje kapitálne úlovky.



Od druhého rybníka náučný chodník vedie ďalej do lesa smerom na Kamzík ale ja chcem vidieť všetky rybníky teda aj ten prvý. Zrejme som dobre urobila, bol z nich najkrajší. Slnko už vyšlo dostatočne vysoko, osvetľovalo jesene sfarbené stromy a do krásne modro sfarbenej vody sa odrážali ich zlato sfarbené tiene.
Prvý rybník.




Od prvého rybníka sa vraciam späť na trasu náučného chodníka, ,ktorý je zaujímavo značený, t.j. neoznačený. Pre neznalého prostredia je potrebná navigácia, aj keď na Železnej studničke nie je kde sa stratiť, v lese to už bude horšie ale o tom nabudúce.