Zo Skalnatej sa vraciam na Čermákovú lúku a odtiaľ pokračujem zeleným turistickým značením na ďalší môj cieľ, Veľkú Homoľu. Chodník vedie lesom, po chvíli už presvitajú vzdialené kopce. Keď vyjdem na odlesnenú časť, už je výhľad na Veľkú Homoľu s rozhľadňou. Takto sa mi to zdá, že je to dosť vzdialené, ale z Čermákovej lúky na vrchol je len 3,5 kilometra.





Po krátkom úseku chodník pokračuje okrajom lesa.

Navôkol rastú krásne rovné vysoké buky, pôvodnou vegetáciou Malých Karpát sú hlavne listnaté stromy, hlavne buky, ktoré tvoria typické lesné spoločenstvo malých Karpát, tie sú teraz zdobené jesennými farbami. Vo vyšších polohách však už na stromoch niet lístia Na husto zarastenom úseku zrejme mladé stromky sú viac chránené pred vetrom.





Prichádzam na križovatku turistických trás, k smerovníku Pod Veľkou Homoľou, smerom k rozhľadni pokračujem súbežne s červeno značeným turistickým chodníkom. Odtiaľto je strmejšie stúpanie na vrchol.



Rozhľadňa na vrchu Veľká Homoľa patrí medzi obľúbené výletné miesta, v okolí sú osadené lavičky, postavený altánok. Prvú rozhľadňu na tomto mieste vybudovali modranský turisti v roku 2001. Svojmu účelu slúžila 16 rokov. Pre nevyhovujúci technický stav bola v roku 2016 uzatvorená a následne v roku 2017 rozobratá.
V roku 2018 bola daná do prevádzky kompletne nová rozhľadňa, ktorá je kópiou tej pôvodnej. Pomenovaná je podľa Alexandra Filipka, ktorý bol propagátorom turizmu, cestovného ruchu v tejto oblasti. Ako lesný správca, alebo radca, pôsobil ktorý pôsobil v úrade viac ako polstoročie, vnímal les nielen ako lesohospodár, cítil ho predovšetkým ako milovník prírody a tak sa aj o okolité lesy staral.
Nová rozhľadňa má výšku 21,6 metra, vyhliadková plošina je vo výške 20,4 metra. Je celodrevená a na jeho vrchol vedie 120 schodov.




Výhľady sú z nej na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tríbeč, Strážovské vrchy a Vtáčnik.







Od rozhľadne pokračujem červeno značenou turistickou trasou späť na Zochovú chatu okolo observatória a Tisových skál.
Okrajom lesa sa nachádzajú lavičky, oddychové miesta.


Astronomické a geofyzikálne observatórium UK je profesionálnym výskumným a vzdelávacím pracoviskom Fakulty matematiky, fyziky a informatiky ..Toto centrum zabezpečuje praktické i teoretické vedenie študentov počas ich štúdia astronómie a astrofyziky. Výskum sa sústreďuje predovšetkým na medziplanetárnu hmotu. Nachádza sa tu najväčší, najstarší a po renováciii aj najmodernejší Zeissov ďalekohľad., ktorý bol vyrobený ešte v roku 1925.


Pri altánku chodník odbočuje vpravo. Popri chodníku sú informačné tabule o chránenom vtáčom území, biotope tejto oblasti, faune a flóre, ako aj o Tisových skalách. Nachádzame sa na území Prírodnej pamiatky, Tisové skaly.

Tisové skaly sú vlastne kremencové skaly, ktoré vznikli počas treťohorného vrásnenia. Svoj názov dostali podľa tisu ,ktorý tu kedysi rástol.









Chodník pokračuje ďalej popri vleku, umelej nádrži, až k parkovisku pri Zochovej chate.




Toto je posledná časť mojich turistických aktivít v Malých Karpatoch. Za seba môžem napísať, že turistické trasy v v tejto lokalite nie sú náročné, každý si tu nájde to, čo ho zaujíma. Je tu množstvo turistických trás a tiež dobré značenie turistických chodníkov. Rada sa sem v budúcnosti vrátim, aby som mohla objavovať ďalšie pekné miesta.
Ak som do blogov použila väčšie množstvo fotografií, sa ospravedlňujem, ale veľmi ťažko sa mi vyberalo, ktoré použiť a ktoré nie. Snáď tieto blogy budú pre niekoho inšpiráciou.