Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik bol slovenský štátnik, diplomat, politik, organizátor, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, astronóm, fotograf, vedec a vynálezca. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny./zdroj Wikipédia/
Mojou prvou zastávkou boli Košariská. Tu 21.7.1880 sa narodil ako šieste dieťa v rodine evanjelického farára. V jeho rodnom dome je zriadené múzeum, avšak na návštevu sa treba vopred ohlásiť, tak ju nechávam nabudúce, na možné prázdninové dobrodružstvá s vnúčatami.




Vedľa jeho rodného domu sa nachádza evanjelický kostol a vedľa neho pamätník padlých.


Na internete je viac článkov o živote a pôsobení M.R.Štefánika. Tak aspoň v krátkosti si pripomeňme jeho kariéru a zásluhy.
Základné vzdelanie získal vo svojej rodnej obci, neskôr študoval na lýceu v Bratislave a v Šoproni. Ďalším míľnikom v jeho živote bolo štúdium stavebného inžinierstva na Českom vysokom učení technickom v Prahe, kde po dvoch rokoch prestúpil na Filozofickú fakultu UK kde sa venuje štúdiu matematiky a hvezdárstva. Tu navštevoval prednášky T. G. Masaryka z filozofie, ktoré rozhodli o ich budúcej politickej spolupráci.
V Prahe sa zblížil aj českou kultúrou a vedeckou spoločnosťou a stáva sa predsedom akadamického spolku Detvan.
Po ukončení štúdií odchádza do Paríža pracuje ako asistent u astrofyzika J. Janssena, riaditeľa observatória v Meudone. Za svoje vedecké práce získava ocenenia Francúzskej astronomickej spoločnosti, a Rád rytiera Čestnej légie.
Ako francúzsky občan od roku 1912 sa v roku 1915 prihlásil dobrovoľne k letectvu a za vynikajúce služby mu bol udelený Vojenský kríž. Po troch rokoch sa stáva brigádnym generálom.
Mal veľkú zásluhu na vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov, keď v roku 1916 založil Národnú radu československú, vrcholný orgán česko – slovenského zahraničného odboja. Jej predsedom sa stal T. G. Masaryk, podpredsedom M. R. Štefánik a tajomníkom E. Beneš. Francúzska vláda vydala Štatút, ktorý doplnila Dekrétom, čím sa oficiálne zriadila čs. armáda vo Francúzsku. V roku 1916 Štefanik vo svojich poznámkach vyznačil nové hranice Československa, Rumunska, Juhoslávie a Maďarska a tieto boli neskôr prijaté Trianonskou dohodou.
Zo slovenských a českých zajatcov z prvej svetovej vojny boli vytvorené československé légie vo Francúzsku. Diplomatickými krokmi dosiahol, že bola uznaná čs. armáda v zahraničí, ktorá mala už 100 000 vojakov.
Utvorila sa vláda, v ktorej M.R.Štefánik sa stal ministrom vojny Spoločný štát Čechov a Slovákov Česko-Slovensko bolo vyhlásené 28.10.1918 a jeho hranice boli vymedzené mierovými zmluvami na ich vzniku mal nemalý podiel práve M.R.Štefánik.
Po dlhých rokoch strávených v zahraničí sa 8. mája 1919 vracal lietadlom do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny. Jeho lietadlo sa pri Ivanke na Dunaji zrútilo, spolu s ním zahynuli dvaja taliansky letci a mechanik. Príčina tejto tragédie nie je doteraz známa.
11. mája 1919 bol generál Štefánik i talianski letci G. Aggiunti, U. Merlino a Mancinelli Scotti, ktorí zahynuli spolu s ním, pochovaní na temene Bradla, pozostatky Mancinelliho Scottiho boli neskôr prevezené do jeho vlasti.
Mohyla M.R.Štefánika, je monumentálna hrobka, sa nachádza na vrchu Bradlo, ktoré sa týči v nadmorskej výške 543 metrov nad mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská, v Myjavskej pahorkatine.


Mohyla je dielom uznávaného architekta Dušana Jurkoviča. Jej výstavba sa uskutočnila od 11. júla 1927 do 20. septembra 1928.
V základe jej dĺžka je 96 metrov a šírka 70 metrov. Má dve terasy a štyri obelisky s výškou 12 metrov. Mohyla je obložená kvádrami travertínu. Vrchol mohyly tvorí tumba, Štefánikov hrob je v hĺbke 8 m pod tumbou.
Na tumbe, na jej stranách sú nasledovné nápisy:
Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919
Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave
S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti
Veľkému synovi oslobodený národ československý
V roku 1968 bola Mohyla vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2009 je zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.








Z okolia mohyly sú za dobrého počasia pekné výhľady na Myjavskú pahorkatinu.






Pri čítaní rôznych materiálov som natrafila aj na rôzne výroky M.R. Štefanika okrem ďalších ma zaujal nasledovný o demokracii:
„Demokracia je organizovaná myšlienka, to je idea proti chaosu. Demokracia, to znamená myslieť skôr než jednáš, či tým nepoškodzuješ blížneho, rodinu, národ, spoločnosť. To znamená opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť. “
Veľmi sa tento výrok hodí na dnešnú dobu, len premýšľam nad tým, či tu vôbec máme demokraciu, alebo len antonymum demokracie, čiže ten chaos, ktovie ako by dnešnú dobu charakterizoval Štefánik...