Základný kameň skanzenu bol položený v roku 1974, prioritou bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, zanikajúcich obcí z dôvodu výstavby vodného diela Nová Bystrica.
V prvej časti sprístupnenej expozície bolo 22 objektov prevažne z obce Riečnica, postupne pribúdali ďalšie zrubové domy a hospodárske stavby z obcí Oščadnica, Korňa, Dunajov, Harvelka. Dominantou je murovaná kaplnka z obce Zborov nad Bystricou.
V interiéroch objektov sú pôvodne zariadenia, súčasťou expozície sú aj tkz. cholvárky, sú to pastierske obydlia využívané v minulosti.
Neďaleko skanzenu je vybudované parkovisko a po krátkej prechádzke lesom sa dostávame k vstupu do skanzenu.




Skanzenom prechádza lesná úvraťová železnička. Táto Kysucko-oravská železnička vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc kysuckej, z Oščadnice do Chmúry a oravskej z Lokce do Oravskej Lesnej. Železnička slúžila na prepravu vyťaženého dreva, Kysuce boli v minulosti hlavnou zásobárňou drevnej hmoty, čo vidieť aj na okolitej prírode a ešte nezarastených holoruboch. Jazda lesnou železničkou je atrakciou hlavne pre deti.




Výhľad na okolitú prírodu z vláčika.

Pri vchádzaní chodníkom medzi expozície skanzenu nás privítalo menšie stádo oviec. V minulosti v tejto oblasti prevládalo individuálne salašníctvo. Bačovalo sa okolo Vychylovky, Tu mali pastieri postavené cholvárky. Mlieko nosili do dediny na chrbte v maselničkách alebo kanvičkách.



Expozícia zobrazuje kultúru, architektúru a kopaničiarsky spôsob života na Kysuciach v 19. storočí. Sú to miesta, kde ako keby sa zastavil čas...
Barokovo-klasicistická kaplnka panny Márie ružencovej zo Zborova nad Bystricou je z prvej štvrtiny 19. storočia je jediným murovaným objektom v skanzene.


Vedľa kaplnky sa nachádza replika sochy sv. Jána Nepomuckého a z druhej strany skupina liatinových krížov z cintorína v Zborove.


Jedným z najstarších objektov je obytný dom so stodolou z Oščadnice, ktorý bol postavený v roku 1806.

Krčma z Korne a prírodný amfiteáter.



Ďalšie obytné a hospodárske stavby skanzenu, vybavenie interiérov.







Technické stavby prezentuje vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou z obce Klubina. Mlyn slúžil ako píla a zároveň ako mlyn. Zariadenie fungovalo na vodný pohon so záložným motorom. Stavba má dve poschodia, čiastočne je murovaná a čiastočne drevená.

Vybavenie mlyna.




Bol to pekný deň v lone prírody, s návratom do minulosti, spoznávaním života na Kysuciach. Rozlúčiť sa prišiel aj "uvítací výbor".
