Neďaleko múzea je vybudované záchytné parkovisko, smer k múzeu je dobre označený smerovkami už od hlavnej cesty. Asfaltovaný chodník nás dovedie k vstupnej bráne skanzenu.

Na ploche 15,5 ha sa nachádza takmer 150 exponátov a to obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Turiec, z Kysúc – Podjavorníkov a z Liptova. Múzeum bolo budované od druhej polovice 60. rokov 20. storočia, základný kameň bol položený základoch krčmy z Oravskej Polhory 5.11.1968.
Časť interiérov múzea je zariadená a prístupná návštevníkom. Občerstvenie a jedlá tradičnej slovenskej kuchyne, v rámci areálu, ponúka reštauračné zariadenie, Krčma z Oravskej Polhory.
Na každom objekte sa nachádza informačná tabula, z ktorého regiónu pochádza stavba a tiež na čo sa využívala.
Pri prechádzke uličkami máte pocit, ako keby ste sa vrátili o dobrých pár rokov späť, na miestach kde pôvodne stáli tieto domčeky či hospodárske budovy, už stoja možno moderné murované stavby. Pri nahliadnutí do interiérov sa tak človek zamyslí nad tým, že ako málo kedysi stačilo k životu človeka, často mnohodetnej rodiny, určite ten život nebol ľahký, ale myslím si, že pokojnejší.


















Rímskokatolícky kostol z Rudna, zasvätený sv. Štefanovi Kráľovi z roku 1790 a interiér kostola.


V areáli Múzea slovenskej dediny sa konajú programové podujatia s ukážkami tradičnej ľudovej výroby, remesiel, zvykoslovia a folklóru. Aj v čase mojej návštevy sa konalo podujatie, ale počasie neprialo vystúpeniam. Hoci skanzen je vyhľadávanou výletnou lokalitou všetkých vekových kategórii, návštevníkov veľa nebolo..




Bližšie sa o histórii múzea, jej expozíciach a podujatiach dočítate na stránke : https://www.skanzenmartin.sk/
Ale určite je lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať.