Ako už aj z názvu chodníka vyplýva, nachádza sa v katastri obce Čajkov, v okrese Levice. K začiatku chodníka sa dostaneme z časti Deberča, kde sa nachádza prírodný amfiteáter. Cesta z obce vedie popod vinohrady, obec je známa vinohradníctvom a produkciou vína.
Pri amfiteátri sa nachádza malé parkovisko, je tu začiatok náučného chodníka, ktorý vedie cez Soviu dolinu. Náučný chodník bol vybudovaný v roku 1990 a v roku 2014 bol obnovený.

Cez Soviu dolinu preteká potok Podlužianka, v okolí je listnatý les a kvitnú prvé jarné kvietky.





Informačný panel oznamuje že sa v oblasti vyskytujú muflóni, ale zrejme sa mi vyhýbajú. Alebo motýle mali zraz na pozostatkoch toho muflóna.

Aj Májky fialové sa vybrali na jarnú prechádzku, aj keď je to krásny chrobák z čelade májkovité, vylučuje prudko jedovatú tekutinu v nebezpečenstve pri dotyku. Jej výlučok obsahuje alkaloid kantaridín, už 30mg pre človeka môže spôsobiť smrť. V minulosti bol tento jed používaný travičmi.


Neskôr chodník odbočí do lesa a stúpa k Dolnému braliu. Prichádzam ku skupinke skalných brál ktoré vznikli obnažovaním a zvetrávaním mladotreťohorných andezitov. V oblasti rastú rôzne skrútené duby a buky. Nachádzam aj kvitnúcu scilu dvojlistú.

Oblasť Dolné bralie.





Od Dolného bralia vedie chodník lesom k Strednému braliu. Je to tiež skupina brál ale už vo vyššej nadmorskej výške.



O čosi ďalej je stúpanie k Hornému, Huljakovemu braliu. Tu sa nachádza aj vrcholová kniha a tiež sedenie.








Zaujímavým skalným výtvorom je žaba, ktorá si sedí na kamennej veži.

Z Horného bralia vedie chodník strmo dolu Svinskou dolinou, ktorá sa napája na Soviu dolinu a späť k Deberči. Neviem, či je to oficiálny názov doliny, to som počula len z úst jedného turistu, ale je naozaj svinská, teda stále prudko klesajúca, s miernym záberom na kolená. Inak náučný chodník patrí medzi mierne náročné trasy. Neponúka síce výhľady, ale je to zaujímavá oblasť v južnej časti Štiavnických vrchov, značenie chodníka je veľmi dobré a tiež informačné panely sú v dobrom stave.