Z obce Čierna Lehota vedie náučný chodník k prameňom Bebravy. Tento chodník vznikol zlúčením dvoch úsekov, a to náučného chodníka Rohatá skala-Hrádok a náučného chodníka K prameňom Bebravy. Zameranie celého okruhu je prírodovedné, hydrogeografické, vodohospodárske, historické a ochranárske.
Náučný chodník začína v obci Čierna Lehota, oproti Obecnému úradu. Je to neveľká obec so 108 obyvateľmi, Zástavba je po oboch brehoch rieky Bebrava, ktorá preteká obcou. Hovorí sa, že v Čiernej Lehote sa muchy otáčajú, neviem či je to pravdivé, ale autobusy určite, je to konečná, ďalej cesta nevedie. V každom prípade sa však obec rozprestiera v krásnom prostredí, v údolí Strážovských vrchov.
Obec bola založená začiatkom koncom 13. storočia a patrila panstvu Uhrovec. Ľudia sa tu živili poľnohospodárstvom, pasienkárstvom, ovocinárstvom a drevorúbačstvom. Počas 2. Svetovej vojny za pomoc partizánom Nemci piatich obyvateľov zastrelili a 86 uväznili.
Náučný chodník vedie hore obcou popri toku riečky Bebrava. Obec je ľudoprázdna, obštekávajú ma len miestne psy.



Ďalšou zastávkou náučného chodníka sú základy sušiarne. Kedysi bol v obci vodný mlyn, ale žiaľ sa nezachoval, sú tu len základy dreveného obydlia, ktoré stálo vedľa mlyna.

Náučný chodník ďalej vedie z obce popri dvoch chatkách postavených na brehu riečky Bebrava, ďalej Bebravskou dolinou. Riečka sa kľukatí z jednej strany chodníka na druhú a prekonáva rôzne prekážky.


Tok riečky Bebrava



Na okraji pod lesom sa nachádzajú základy ovčína. Kedysi sa lúky využívali na pasenie. Na jednom som zahliadla stádo srniek, ale zavčasu ma zbadali a utiekli do neďalekého lesíka. Náučné panely ktoré sú umiestnené trasou popisujú geológiu a hydrogeológiu tohto územia.


Od pozostatkov ovčína je to cesta lesom, riečka má už slabší tok, ale koryto je nižšie v údolí.


Prichádzam k prameňu, kde voda vyteká cícerkom spod skál. Jej podzemné zdroje zásobujú diaľkovým vodovodom zhruba stopäťdesiat tisíc obyvateľov miest a obcí od Bánoviec nad Bebravou cez Partizánske, Topoľčany až po sever Nitry.


Od prameňa Bebravy sa vraciam kúsok späť na križovatku, odkiaľ chodník pokračuje k lokalite Hrádok lesnou cestou s miernym stúpaním.

Pred Hrádkom je jeden ostrejší výhľadový kopec.

Výhľady




Keď som zišla z kopca pod ním je vybudované sedenie a hneď vedľa je ďalší vápencový vršok na ktorom kedysi stál strážny hrad, ktorý strážil cestu do Valašskej Belej. Hrad bol vybudovaný koncom 13. storočia, avšak v roku 1786 vyhorel. Na najvyššom bode sú pozostatky zrejme hradnej veže. Vzhľad hrádku sa však nezachoval. Z najvyššieho bodu sú výhľady na okolité kopce a do doliny .



Na najvyššom bode zrejme stála veža.




Z Hrádku chodník vedie ostrejšie dolu medzi zaujímavo pokrútenými bukmi na lúku a odtiaľ na Rohatú skalu. Rohatá skala je vápencový útvar nad obcou.Tu je vybudované sedenie a sú dobré výhľady na obec. Odtiaľto ma čaká už len chodník späť do obce.


Rohatá skala a výhľady z nej.



Náučný chodník je výborne značený až na trasu cez lúku na Rohatú skalu, ale lúky je slabá stránka značenia väčšiny chodníkov. Informačné panely sú v dobrom stave a sú dostatočným zdrojom zaujímavých informácií.
Zameranie informačných panelov:
Základné údaje (panel bez čísla; pred obecným úradom)
1. Východiská projektu (konečná zastávka autobusov)
2.Voda v živote našich predkov (na odbočke pri základoch sušiarne ovocia U Baťkov; posedenie s občerstvením v prírodnej chladničke)
3.Nie je voda ako voda (ovčín v doline Bebravy; posedenie s pitnou vodou)
4. Ponitriansky skupinový vodovod (pod prameňom Bebravy)
5. Ochrana vody (sedlo za Hrádkom)
6. Lokalita Hrádok (panel bez čísla; na odbočke na Hrádku)
Zver našich lesov (panel bez čísla; lúka pod Hrádkom)
Rohatá skala (panel bez čísla; na odbočke na Rohatej skale)
Rastliny nášho regiónu (panel bez čísla; rázcestie pod Rohatou skalou)