Pokračovanie 1. časti.
Vychádzam z lesa popri rozostavenej budove, chatkách a domoch sa dostávam k smerovníku Kuchyňa. Z diaľky vidieť ešte zasneženú zjazdovku Drozdovo pri Veľkej Lehote.




Neďaleko smerovníka na mňa z neohradeného dvora vybehla svorka rozúrených psov, našťastie ma nechali prejsť, ale vyzerali dosť zúrivo.
Od smerovníka náučný chodník je súbežný so zeleným turistickým značením, až na odbočku k Sedlovej skale. V okolí sú roztrúsené chatky.


Z chodníka na Sedlovú skalu sú miestami poukladané kôpky kameňa, v minulosti značili hranice pozemkov jednotlivých vlastníkov lesa.

Zastávka 4. Sedlova skala
Sedlova skala je v nadmorskej výške 778 metrov a mala by mať najkrajšie výhľady na okolité hory, zrejme však stromy tie výhľady už čiastočne prerástli.




Zo Sedlovej skaly zostupujem popri jednej usadlosti, neskôr cez menšiu lúčku s chatkou a ďalej už chodník vedie nádherným bukovým lesom.



Keď sa začnú v lese objavovať skaly a skalky, znamená to, že Jašekova skala je neďaleko. Z názvu skaly mám vždy dilému čo je správne, niekde je uvedená ako Jašekova, na mapách ako Jasíkova, neviem ktoré pomenovanie je správne.

Zastávka 3. Jašekova skala
Jašekova skala je vo výške 506 metrov, tento skalný útvar jebudovaný treťohornými vulkanickými horninami andezitmi. Je z nej výhľad do údolia Starej Huty.



Zostupujem zo skaly k vodopádu. Tento zostup z vrcholu je najobtiažnejší z celej trasy, treba si dávať pozor na pošmyknutie a pád ale tie pohľady na skalný masív stoja za námahu





Zastávka 2 Starohutský vodopád
Starohutský vodopád je jedným z najkrajších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch, je národnou prírodnou pamiatkou. Voda Skleného potoka prepadá z výšky 5 metrov. Najmohutnejší tok máva práve v jarnom období.



Od vodopádu je už len krátky úsek k mojej poslednej zastávke.
Zastávka 1. Stará Huta
Pôvodne vzniknutá sklárska osada mala pomenovanie Sklenná Huta. Vyrábalo sa tu laboratórne a tabuľové sklo. Neskôr v roku 1762, pre nedostatok kvalitného dreva na sklársku výrobu bola prevádzka zrušená.


Náučný chodník Vojštín bol otvorený v roku 1996. V rokoch 2008 a 2022 bol obnovený. Značenie ako aj informačné panely sú v dobrom stave.
Oproti pôvodnému náučnému chodníku vzniklo čiastočné presmerovanie chodníka, vynechala sa zastávka Jezernica a pribudla Masarykova jedľa.
Názvy informačných panelov
Stará Huta
Starohutský vodopád
Jašekova skala
Sedlová skala
Masarykova jedľa
Bujakov vrch
Vojšín
Kamenné more