Prvé zastavenie náučného chodníka, ktorý ich má celkovo 8, je pri autobusovej zastávke Stará Huta, Jednota. Pri zastávke sa nachádza aj malé parkovisko.
Zastávka 1. Stará Huta.
V obci v roku 1630 vznikla sklárska huta, ktorá vyrábala sklo pre hutnícke a banské účely. V roku huta 1739 zanikla, obyvateľstvo sa zameralo na výrobu dreveného riadu. V súčasnosti má obec okolo 70 obyvateľov, niektoré domčeky sa využívajú len na rekreačné účely. Obcou preteká Starohutský potok, do ktorého sa vlieva Sklený potok, na ktorom sa nachádza Starohutský vodopád a to bude ďalšou zastávkou náučného chodníka.


Zastávka 2, Starohutský vodopád
K vodopádu vedie chodník medzi domy a neskôr je to krátky úsek lesom.
Starohutský vodopád je Národnou kultúrnou pamiatkou. Vytvoril sa na Sklenom potoku a je jeden z najmohutnejších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch. Vodopád má výšku 5 metrov a vznikol tektonickým poklesom treťohorných krýh andezitu.



Zastávka 3. Jašekova skala
Povyše vodopádu sa dvíha Jašekova skala. Tento úsek chodníka je značne stúpajúci, vedie popod skalný masív, až na jeho vrchol. V okolí sú skaly obrastené hrubou vrstvou sýtozeleného machu. Nadmorská výška Jašekovej skaly je 506 metrov. Andezit vytvára zaujímavé skalné útvary.
Jašekova skala





Z okraja Jašekovej skaly je výhľad na Starú hutu a okolie.




Okolie zdobí drobná Scila dvojlistá.


Zastávka 4. Sedlova skala
Z vrchola Jašekovej skaly vedie vlnovkovitý chodník zahmleným lesom popri starom kameňolome na neveľký pasienok.



Mierne stúpajúci chodník sa opätovne vnára do lesa, s pribúdajúcou nadmorskou výškou hmla hustne, menšia lúčka je pokrytá snehovým popraškom.


Chodník lesom s kôpkami kamenia nás dovedie na Sedlovú skalu. Sme v nadmorskej výške 779 metrov, pri dobrej viditeľnosti by tu mal byť výhľad na Novú Baňu a jednotlivé štále, ale tento krát ten výhľad nie je.

V okolí sa nachádzajú kamenné kopy zrejme vytvorené ešte pred rokmi. Tieto kopy vymedzovali hranice vlastníkov týchto lesov.


Zastávka 5. Bujakov vrch.
Náučný chodník pokračuje až po smerovník Sedlo Kuchyňa, odtiaľto je súbežný s modro značným turistickým chodníkom.

Tu ma privítal brechotom môj starý známy, neviem či sa tešil, alebo bol nahnevaný, že ma znova vidí, ale dal si povedať.

Chodník vedie okrajom súkromných pozemkov s domami a s chatkami. Náučný chodník sa odkláňa z trasy modro značeného turistického chodníka smerom na Bujakov vrch a neskôr sa naň znova pripojí.



Na toto zastavenie som sa tešila najviac. Bujakov vrch je Prírodnou rezerváciou na ochranu ponikleca veľkokvetého, avšak aj keď v iných lokalitách už poniklec vo veľkom kvitne, tu ich je zatiaľ len pár v rozpuku.



Zastávka 6. Masarykova jedľa
Náučný chodník sa opätovne spája s turistickým chodníkom a vedie okrajom lesa.


Masarykova jedľa je pamiatkou na prezidenta T.G.Masaryka, ktorý rád trávil čas vo svojom letnom sídle v Topoľčiankach. Obdivoval okolitú prírodu na svojich potulkách sa zastavil na lúke pri koscoch.

Zastávka 7. Vojšín
Ďalším odklonom od turistickej trasy bude výstup na Vojšín. Tu chodník stúpa prudšie a hmla je hustejšia.


Vojšín sa nachádza v nadmorskej výške 819 metrov a je tretím najvyšším vrchom pohoria Považský Inovec.. Z tejto odlesnenej časti, ktorá slúži ako pastvina, sú výhľady na pohorie Vtáčnik, Zobor, časť Štiavnických vrchov. Teda skôr mali by byť, ale aj hustá hmla má svoje čaro, je len horšie potom schádzať lúkou tým správnym smerom.



Zastávka 8. Kamenné more
Pri neďalekom lyžiarskom vleku už hmla ustupuje a náučný chodník pokračuje popri kríži smerom dolu do obce Malá Lehota.



Malá Lehota je obec typická roztrateným osídlením kopanicového typu, štálmi. Osád, štálov, je tu sedemnásť a v obci žije okolo tisíc obyvateľov. Náučný chodník schádza na konci obce, kamenné more je na jeho začiatku.



Andezitové kamenné more je Národnou prírodnou pamiatkou. Predmetom ochrany je rozpad lávového prúdu andezitov ktorý sa sformoval pred 14,5 miliónmi rokov.Podmienky pri chladnutí lávy viedli k vytvoreniu takej štruktúry v utuhnutom lávovom prúde, ktorá mala za následok jeho rozpadávanie sa do nepravidelných viacuholníkových blokov.



Trasa celého náučného chodníka je veľmi zaujímavá a pre priemerného turistu nenáročná.