Bola som tu v roku 2019, niečo málo som popísala o tomto mestečku v nasledovnom blogu: https://blog.sme.sk/simunekova/cestovanie/vrbove-diera-kde-nic-nie-je
Odstupom šiestich rokov čo sa tu zmenilo? Tento krát je to len taká krátka zastávka v meste.
Zastavila som sa pri kostole sv. Martina. Pôvodný kamenný jednoloďový gotický kostol bol postavený pravdepodobne v roku 1397. V 15. a následne v 18. storočí bol rozšírený najskôr o severnú a potom o južnú loď.. Nahliadnuť do interiéru kostola sa mi však nepodarilo.



Pred kostolom sú sochy sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána.


Atrakciou mestečka je šikmá veža, ktorá bola postavený v rokoch 1832 – 1835. Jej odklon od zvislej osi činí cca 99 cm. Priznám sa, pri mojej návšteve v roku 2019, som sa snažila vežu na fotografii vyrovnávať, najprv som nevedela o jej naklonení. Závisí však aj od toho, z akého uhlu sa veža fotí. Pri veži sa nachádza pamätník padlým v I.. a v II. svetovej vojne.



V centre mestečka sa nachádzajú historické budovy a pekný parčík so sochou Piety z 18. storočia a sochou znázorňujúcou Beňovského svet.



Vo Vrbovom sa narodil v roku 1746 v šľachtickej kúrii kráľ, kráľ Madagaskaru, cestovateľ a spisovateľ gróf Móric Beňovský.



Najviac som bola zvedavá na budovu synagógy, čo sa zmenilo od mojej poslednej návštevy tohto mesta.
Táto synagóga bola postavená v roku 1883 orientálnym maurským štýlom židovskou komunitou a patrí medzi najkrajšie stavby tohto druhu na Slovensku. V minulosti tu žilo okolo 1000 ľudí židovského vierovyznania. Počas druhej svetovej vojny bolo Vrbové getom pre židovské obyvateľstvo z okolia Piešťan. Väčšina z nich bola deportovaná do tábora smrti v Oswiečime a zahynula v plynových komorách.
Synagóga slúžila náboženským účelom do roku 1942, neskôr sa táto nádherná stavba zdevastovala ako sklad obilia a sklad textilných výrobkov Trikoty Vrbové. Potešujúce je, že strecha synagógy je opravená a tým sa predchádza ďalšiemu poškodeniu budovy. Na opravu tejto nádhernej stavby sú však potrebné ďalšie miliony. Synagóga vo Vrbovom sa nachádza na Zoznam národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy.






Do interiéru, si myslím, že sa tak skoro nedostaneme, tak aspoň cez informačný panel do nej nahliadneme.


Exteriér po obnove by mal mať túto podobu.

Krížová cesta Krakovany
Ďalšou mojou zastávkou je nová krížová cesta pri kaplnke Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista v katastri obce Krakovany.
Aj keď sa nachádza v katastri susednej obce, ku krížovej ceste sa dá prísť aj z mestečka Vrbové, mostíkom cez potok Holeška. Našťastie kukuričné pole za mestom nie je zorané a slabo vychodený chodník smeruje ku kaplnke.
Kaplnka bola postavená pravdepodobne v roku 1820, k tejto zvláštnej trojhrannej kaplnke sa v minulosti konali procesie. Interiér kaplnky zdobí pôsobivý výjav Kristovej modlitby na Olivovej hore v Getsemanskej záhrade.
Kaplnka v rokoch 2023 až 2024 prešla rekonštrukciou. Výstavba krížovej cesty sa uskutočnila v rekordnom čase, od 14.2.2024, o 40 dní neskôr sa už konala vysviacka krížovej cesty.





Jednotlivé zastavenia krížovej cesty.






Krížová cesta v pozadí mesto Vrbové.
