
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1185, keď bola majetkom Stojslava, ktorý ju poručil Zoborskému kláštoru. Počiatky osídlenia tohto územia však siahajú až do staršej doby kamenne,j o čom svedčia archeologické nálezy.
Obci sa nachádza rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. kríža z roku 1820. Pôvodne tu stál kostol sv. Mórica, ktorý sa poškodil vplyvom silného zemetrasenia v roku 1787.


Interiér kostola.




Keď prejdeme ďalej ulicou od kostola dostaneme sa k upravenému parku a k renesančnému kaštieľu, tkz. Leonhardovskému kaštieľu z roku 1578, ktorý mal pôvodne pevnostný charakter. Kaštieľ prešiel v 18. a 19 storočí rôznymi úpravami, jeho posledný majitelia boli Leonhardiovci. Po roku 1945 bol znárodnený. Neskôr tu boli umiestnené rôzne inštitúcie a hoci je Národnou kultúrnou pamiatkou, tak chátra. Z niektorých otvorených okien bolo možné nafotiť interiér kaštieľa, musela to byť nádherná stavba, či ešte niekedy bude to je otázne, teraz je ako päsť na oko v pekne upravenom okolí.






Náhľad do interiéru kaštieľa.



Ďalej od kaštieľa sa dostaneme zeleným turistickým značením k náučnému chodníku Považský Inovec, ktorý nás dovedie k ďalšiemu skvostu Nitrianskej Blatnice, ku kostolíku, Rotunde sv. Juraja.
Je to príjemná prechádzková trasa a je možnosť parkovať na malom parkovisku na križovatke zeleného turistického značenia a náučného chodníka, čo nám skráti trasu o skoro 2 kilometre.
Trasa náučného chodníka vedie lesnou cestou, niekde je z nej aj výhľad na obec, stromy majú jasno zelené jarné listy, je to príjemná jarná prechádzka len s miernym stúpaním.



Oblasť Rotundy a okolie je archeologickou lokalitou. Už v 9-10. storočí sa tu nachádzalo sídlisko obohnané palisádou. Obyvatelia sa zaoberali spracovávaním železnej rudy, o čom svedčia nálezy výrobkov zo železa, pece, žarnovy. Osada zanikla zrejme v polovici 13. storočia. V okolí rotundy sa našli pozostatky starých hrobov.

Najstaršie časti rotundy vznikli v 9. storočí, je významnou pamiatkou veľkomoravského obdobia. Neskôr sa rozširovala, prestavovala a bola k nemu postavená aj miestnosť pre pustovníka, ktorý sa o kostolík staral. Každý rok sa tu konajú púte, tkz. Svätojurajská púť, slávnostná svätá omša v rotunde bude 30.4. tohto roku.




Okolie kostolíka je pekne upravené sú tu osadené lavice a na svahu pred kostolíkom sa nachádzajú zastavenia krížovej cesty vedúce k štvorfigurálnej skupine Ukrižovania z prelomu 18 a 19. storočia.

Zastavenia krížovej cesty.




Pohľad na kostolík spod Golgoty a môžem pokračovať ďalej, ale o tom nabudúce...
