Toto miesto s nadmorskou výškou 213 metrov sa stráca svojou výškou pod Zoborskými vrchmi, v minulosti sa tento vápencový vrch volal Mariánsky, či Zelený kopec, je dominantou mesta a je ho vidieť už z diaľky.
Nitrianska kalvária bola postavená na prelome 18. a 19. storočia, na mieste starších sakrálnych stavieb. Kým v minulosti bola kalvária mimo mestskej zástavby, postupne v 19. až 20. storočí sa zástavba priblížila pod kalváriu.
Na upätí svahu Kalvárie sa nachádza kostol Nanebovzatia Panny Márie. Neskororenesančný kostol spolu s kláštorom nazaretov bol vybudovaný v druhej polovici 17. storočia, neskôr bol prestavaný. V 19. storočí bol upravený v neorománskom štýle.

V roku 1928 bol staviteľom, Jánom Tomaschekom, postavený Misijný dom Matky Božej. Budova slúži ako sídlo Spoločnosti Božieho slova a tiež ako Misijné múzeum.

Krátkou zachádzkou do lesa sa môžeme zastaviť pri Kaplnke Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega..
Panna Mária Guadalupská je označenie obrazu na indiánskej tilme zo 16. storočia, ktorý mal údajne vzniknúť zázračným spôsobom ako dôkaz zjavenia Panny Márie svätému Juanovi Diegovi. Ide o najznámejší a najuctievanejší obraz v Mexiku a celej Latinskej Amerike.
A práve tento obraz bol inšpiráciou pre P. Jána Kušníra, ktorý pôsobil v Mexiku ako misionár, na vybudovanie kaplnky. Autormi súsošia sú Peter Repka a Marek Repáň.


Súbor Nitrianskej kalvárie tvorí 12 neorománskych kaplniek, zastavení Krížovej cesty, ktoré sú usporiadané vedľa chodníka vedúceho na vrchol kopca od kostola. Na vrchole sa nachádza trojfigurálne súsošie Ukrižovania a Kaplnka Božieho hrobu, ktoré je štrnástym zastavením.
Zaujímavá je história práve tejto Kaplnky Božieho hrobu. V minulosti slúžila ako strážna veža Nitrianskeho hradu, spolu so strážnou vežou v časti Borinka a už neexistujúcou strážnou vežou v časti Veľké Janíkovce.
Nitrianska kalvária.















Chodníkom medzi jednotlivými zastaveniami môžeme obdivovať panorámu mesta a z vrcholu široké okolie Nitry. Vychádzka na Kalváriu je príjemným miestom na krátku prechádzku.












