Celý úsek náučného chodníka Fraňa Madvu spája Nitrianske Rudno s obcou Nitrianske Sučany. Polovicu náučného chodníka som absolvovala ešte vo februári a teraz vlastne ho dokončím celý.
Prvá časť náučného chodníka je popísaná v nasledovnom blogu:
https://simunekova.blog.sme.sk/c/526718/brlozna-diera-naucnym-chodnikom-frantiska-madvu.html
Kto bol František Madva?
Rímsko-katolický kňaz, ktorý sa narodil v roku 1786 v Skalici. Ako farár pôsobil v Trenčíne, Predmieri, Nemšovej, Trenčianskej Teplej a napokon v Nitrianskom Rudne. Dňa 20. augusta 1852 zomrel v Nitrianskych Sučanoch.
Bol známym ľudovým liečiteľom. Študoval botaniku, voľný čas trávil botanizovaním po okolí alebo štúdiom liečivých rastlín a ich účinkov. Chodili za ním ľudia zo širokého okolia a tiež známe osobnosti ktoré liečil.
Základom jeho liečby boli preháňadlá a tiež lieky rastlinného, nerastlinného a živočíšneho pôvodu. V záhrade si pestoval bylinky a neskôr aj vysádzal vo voľnej prírode.
Trasou náučného chodníka sú informačné panely ktoré popisujú životnú púť Františka Madvu a tiež prírodu v okolí Nitrianskeho Rudna.






Náučný chodník klesá pozvoľna serpentínami.









Madvova studnička je vstupnou bránou do Rokošskej doliny



Rímsko-katolícky kostol v obci bol v roku 1804–1816 postavený na mieste dreveného kostolíka zničeného požiarom. Kostol bol v roku 1991 zasvätený sv. Andrejovi-Svoradovi a Benediktovi. Pri kostole sa nachádza pamätná tabuľa venovaná Františkovi Madvovi.




Tu pri kostole a pamätnej tabuli končím, aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu to bol pekný deň. Pre toho kto ma slabšiu kondíciu, prípadne chce ísť na Rokoš s menšími deťmi, odporúčam jednoznačne trasu náučného chodníka, aj keď je o čosi dlhšia ako turistická, ale stúpanie je miernejšie.