Veľký a Malý vodárenský tajch a tajch Červená studňa patrili medzi centrálne tajchy, ktoré ležia priamo nad stredom mesta.Malá a Veľká vodárenská patria medzi najstaršie tajchy v tejto oblasti prvá písomná zmienka o nich je už v roku 1500.
Slúžili hlavne ako zásobáreň pitnej vody a tiež na poháňanie na vodočerpacích a ťažných strojov pre baníctvo.
Veľká vodárenská
Sa nachádza Nachádza sa vo výške v nadmorskej výške 704 metrov, poniže Malej vodárenskej. Má tyrkysovo modrú vodu. Na tajchu boli dve havárie, keď sa hrádza pretrhla a to v roku 1633, vtedy si vyžiadala havária 5 ľudských životov a v roku 1725. Od roku 1752 Veľká vodárenská slúžila ako zdroj pitnej vody a požiarnej vody.
Veľký Vodárenský tajch je v súčasnosti využívaný na rekreačné účely.




Malá vodárenská
Tajch Malá Vodárenská sa nachádza nad Tajchom Veľká Vodárenská vo výške 733 mnm. Bol postavený v prvej polovici 16. storočia. Slúžil ako pomocný zdroj vody pre tajch Veľká vodárenská. Voda do tohto tajchu sa čerpala z vlastného povodia ako aj z prameňa sv.Jána







Tajch Červená studňa
Je druhým najvyššie položeným tajchom. Nachádza sa v sedle medzi vrchom Paradajs a Šobovom. Bol postavený v roku 1759 a spolu s oboma vodárenskymi tajchmi tvorí sústavu v doline od Radničného námestia, cez Trojičné popri najstarších stavbách v Banskej Štiavnici.
Svoje meno dostal na základe skutočnej udalosti, keď v roku 1683 predstavitelia Jezuitov utekali pred evanjelickými vojskami Imricha Tö̦̦köliho. Pri tajchu jezuitov chytili a pátra Jána Katunského mučili a sťali. Krv jezuitov vraj sfarbila vodu tajchu do červena.


