Okolie Banskej Štiavnice 3.

Písmo: A- | A+

V horúci letný deň dobre padne posedenie pri vode v tieni stromov. Keď som už takto blízo, bolo by na škodu nepozrieť si najbližšie tajchy.

Veľký a Malý vodárenský tajch a tajch Červená studňa patrili medzi centrálne tajchy, ktoré ležia priamo nad stredom mesta.Malá a Veľká vodárenská patria medzi najstaršie tajchy v tejto oblasti prvá písomná zmienka o nich je už v roku 1500.

Slúžili hlavne ako zásobáreň pitnej vody a tiež na poháňanie na vodočerpacích a ťažných strojov pre baníctvo.

Veľká vodárenská

Sa nachádza Nachádza sa vo výške v nadmorskej výške 704 metrov, poniže Malej vodárenskej. Má tyrkysovo modrú vodu. Na tajchu boli dve havárie, keď sa hrádza pretrhla a to v roku 1633, vtedy si vyžiadala havária 5 ľudských životov a v roku 1725. Od roku 1752 Veľká vodárenská slúžila ako zdroj pitnej vody a požiarnej vody.

Veľký Vodárenský tajch je v súčasnosti využívaný na rekreačné účely.

Veľký vodárensky tajch
Veľký vodárensky tajch 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Malá vodárenská

Tajch Malá Vodárenská sa nachádza nad Tajchom Veľká Vodárenská vo výške 733 mnm. Bol postavený v prvej polovici 16. storočia. Slúžil ako pomocný zdroj vody pre tajch Veľká vodárenská. Voda do tohto tajchu sa čerpala z vlastného povodia ako aj z prameňa sv.Jána

socha sv. Jána
socha sv. Jána 
schody k prameňu
schody k prameňu 
prameň sv. Jána
prameň sv. Jána 
tajch Malá vodárenská
tajch Malá vodárenská 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tajch Červená studňa

 Je druhým najvyššie položeným tajchom. Nachádza sa v sedle medzi vrchom Paradajs a Šobovom. Bol postavený v roku 1759 a spolu s oboma vodárenskymi tajchmi tvorí sústavu v doline od Radničného námestia, cez Trojičné popri najstarších stavbách v Banskej Štiavnici.

Svoje meno dostal na základe skutočnej udalosti, keď v roku 1683 predstavitelia Jezuitov utekali pred evanjelickými vojskami Imricha Tö̦̦köliho. Pri tajchu jezuitov chytili a pátra Jána Katunského mučili a sťali. Krv jezuitov vraj sfarbila vodu tajchu do červena.

kríž
kríž 
tajch Červená studňa
tajch Červená studňa 
Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu