Panónsky háj je pasienkovým hájom. V 19. až 20. storočí sa hovädzí dobytok ale aj ovce, kozy, či svine pásavali nielen na lúkach, ale aj v lesoch. Tieto pasienky boli väčšinou riedke dubové háje. Najväčším zachovalým panónskym hájom na Slovensku sú Gavurky.
Gavurky sú chráneným areálom európskeho významu v správe štátnej ochrany prírody Poľana vyhlásené v roku 1999 a naposledy novelizované v roku 2012 na rozlohe 68,4214 ha.
Na tejto ploche sa nachádza okolo 500 prastarých dubov, s vekom 200 až 400 rokov, niektoré sú rovné, iné pokrútené, alebo už aj dožili svoj život. Základ tohto panónskeho hája tvorí rozvoľnený dubový porast slavónskeho typu s prevahou duba letného. Okrem mohutných starých stromov sa tu nachádzajú vzácne druhy vtáctva, hmyzu a iných živočíchov, ktoré sú viazané na takýto biotop.
Tieto staré stromy keby vedeli rozprávať určite by nám rozpovedali mnoho príbehov zo života, z minulosti, aj z tej dávnej, aj z tej nedávnej. Po roku 1968 tento areál si zabrali sovietske vojská, vybudovali si tu úkryty, ich stopy postupne zahladzuje príroda.
K tomuto jedinečnému háju sa dostaneme po starej ceste vedúcej z Dobrej Nivy do Sásy, približne v polovici cesty sa odbočí na poľnú cestu, smerom k háju.
















Od okraja areálu je výhľad na okolité polia.


Ak spozorujeme v diaľke tento útvar, to nepristali mimozemšťania, ale je to rádio-navigačné zariadenie D-VOR/DME.

Gavurky sú najkrajšie v jesení, keď stromy majú jesene sfarbené lístie, alebo v zimnom období tu môžeme obdivovať už obnažené mohutné konáre stromov, ale v každom ročnom období je to pekná prechádzka medzi dubovými velikánmi.